لینک های دسترسی

Breaking News

مکالمۀ تیلفونی ترمپ و امیر قطر دربارۀ افغانستان


رییس جمهور ایالات متحده امریکا و امیر قطر روز چهارشنبه در مورد مسایل مهم افغانستان تیلفونی صحبت کردند.

رویترز گزارش داده است که دونالد ترمپ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در این مکالمۀ تیلفونی بر کاهش خشونت‌های طالبان و اهمیت ادامۀ رهایی زندانیان در افغانستان تاکید کرده اند.

پس از امضای توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان، این نخستین گفتگوی ترمپ با امیر قطر در مورد افغانستان است.

این در حالی است که محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در ویدیو کنفرانس با سفیران خارجی مقیم کابل گفت که به طالبان پیشنهاد آتش‌بس داده است و امیدوار است که آن گروه پاسخ مثبت بدهند.

در یک هفتۀ اخیر طالبان در ولایات مختلف به حملات شان شدت بخشیده اند. تنها در حملات سه شنبه شب طالبان در ولایت‌های سرپل، قندهار و لوگر، بیش از ۲۰ نظامی افغان کشته شده اند.

بر بنیاد اعلامیه ارگ، آقای غنی گفته است: "آزادی زندانیان طالب از سوی حکومت افغانستان برای این است که پروسه صلح تقویت شود و مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود".

حکومت افغانستان تا اکنون بیش از ۴۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است. شورای امنیت ملی افغانستان گفته که این زندانیان با در نظر داشت سن، وضعیت صحی و معیاد باقی ماندهٔ‌ قید شان منحیث بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مبارزه با کووید۱۹ آزاد شدند.

طالبان نیز ۶۰ زندانی را از بند رها کرده اند؛ اما حکومت افغانستان گفته است که از این میان تنها ۱۹ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده و باقی افراد ملکی اند.

توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری امضا شد. کاهش خشونت‌ها، رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از محابس دولت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از سوی طالبان، از نکات اساسی این توافقنامه اند.

حکومت افغانستان گفته است که در مرحله اول ۱۵۰۰ زندانی را از بند رها خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG