لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد و وزیر خارجۀ هند در مورد افغانستان صحبت کردند


نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان با وزیر خارجۀ هند دیدار کرده و روی آخرین پیشرفت‌های روند صلح افغانستان تبادل نظر کردند.

زلمی خلیلزاد روز یکشنبه ۱۹ اپریل (۳۱ حمل) در رشته‌ پیام‌های در تویتر خود نگاشته است که در این دیدار روی فوریت حل بحران سیاسی داخلی افغانستان و روی تشکیل حکومت همه‌شمول توسط رهبران افغانستان صحبت کرده اند.

آقای خلیلزاد همچنان گفته است دو طرف در بارۀ لزوم تسریع رهایی زندانیان، حمایت از کاهش سریع خشونت و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز صحبت کرده‌ اند.

او افزوده است: "من به وزیر خارجه گفتم كه ایالات متحده از مشاركت هند در تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح پایدار در افغانستان استقبال می‌كند."

آقای خلیلزاد هفته گذشته سفرش را به کشورهای منطقه آغاز کرد و در روزهای اخیر با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر و مقامات نظامی پاکستان در اسلام‌آباد دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد در دیدارش با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر، در مورد "چالش‌های موجود در توافقنامه صلح امریکا-طالبان" صحبت کرده بود.

توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری سال روان میان آقای خلیلزاد و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در شهر دوحه، پایتخت قطر امضا شد.

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بود که به گفتۀ مقام‌های امریکایی راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد کرد.

اما حکومت افغانستان گفته است که طالبان به تعهدشان مبنی بر کاهش خشونت پابند نمانده و خشونت آن گروه افزایش یافته است و به گفتۀ مقام‌ها نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اکنون در وضعیت "دفاع فعال" قرار دارند.

همچنین تا کنون ۳۶۱ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان رها شده و طالبان نیز تا اکنون ۶۰ زندانی را از بند رها کرده اند. هرچند حکومت افغانستان می‌گوید که تنها ۱۹ فرد رها شده از سوی طالبان نظامیان افغان و متباقی غیرنظامیان استند.

XS
SM
MD
LG