لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: جنگ حدود ۳۹۰هزار نفر را امسال در افغانستان آواره کرده است


آرشیف

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) می‌گوید که جنگ و ناامنی در سراسر افغانستان حدود ۳۹۰هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده است.

بر اساس گزارش اوچا جهش عظیمی در میزان آوارگان در ماه می – زمانی که جنگ‌ها در چندین ولایت افغانستان تشدید شد – به میان آمده است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری گفته است که هفتۀ گذشته، تیم‌های بین سازمانی ده‌ها هزار نفر را که در مناطق مختلف این کشور از درگیری گریخته‌اند و نیاز فوری به کمک دارند، شناسایی کرده اند.

در گزارش آمده است: "بسیاری مردم وارد کابل و سایر شهرهای بزرگ می‌شوند تا از درگیری و دیگر تهدیدها در امان باشند. بین اول جولای تا پنجم اگست ۲۰۲۱، جامعه بشردوستانه بیش از ۵۸۰۰ آواره داخلی را که وارد کابل شده بودند، تایید کرد."

بر اساس معلومات اوچا آوارگان جنگ در کابل، غذا، لوازم خانگی، آب و بسته‌های صحی و سایر کمک‌ها را دریافت کرده اند و اکثر کسانی که در کابل اقامت دارند توسط دوستان و خانواده‌های شان میزبانی می‌شوند.

اما این اداره تایید کرده است که تعداد فزاینده‌ای از آوارگان در فضای باز به سر می‌برند و این امر آنها را بیشتر آسیب‌پذیر می‌کند.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد ده تیم را روز چهارشنبه ۱۱ اگست (۲۰ اسد) برای ارزیابی وضعیت افرادی که در پارک‌ها و فضاهای باز اقامت دارند، موظف کرد که در نتیجه چهارهزار و ۵۲۲ آوارۀ نیازمند به سرپناه، غذا، مواد بهداشتی و آب آشامیدنی شناسایی شدند.

همچنان این دفتر گفته است که کلینیک صحی موقت و تیم‌های سیار صحی موظف شده اند که خدمات درمانی را به این آوارگان ارایه کنند.

سلیم که از آوارگان بغلان است، فعلاً در فضای باز در سرای شمالی به سر می‌برد. او گفت که برخی کمک‌های مردمی به آوارگان صورت گرفته است. به گفتۀ سلیم، غذا، کمپل، لباس و خیمه از کمک‌هایی است که برخی آوارگان دریافت کرده اند.

ادامۀ جنگ و مشکل کمک‌رسانی

ملل متحد می‌گوید که با وجود وخامت اوضاع امنیتی، حدود ۱۵۶ نهاد امدادرسان بشردوستانه به شمول اداره‌های این سازمان در افغانستان به افراد نیازمند کمک می‌کنند و در شش ماه نخست امسال ۷.۸ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده اند.

همچنان این سازمان گفته است که توانایی ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی برای ماندن و ارایه خدمات در افغانستان به ایمنی کارکنان و بودجه اضافی وابسته است.

بر اساس معلومات این سازمان، برنامۀ ۱.۳ میلیارد دالری پاسخگویی بشردوستانه در افغانستان، تنها ۳۸ درصد بودجه در اختیار دارد و حدود ۸۰۰ میلیون دالر بودجه هنوز هم کمبود است.

این در حالی است که بر اساس معلومات وزارت دفاع افغانستان جنگ شدید در کم از کم ده ولایت هم‌اکنون جریان دارد.

XS
SM
MD
LG