لینک های دسترسی

Breaking News

سه پایۀ برق وارداتی اوزبیکستان در سمنگان منهدم شده است - طالبان


مقام‌های محلی طالبان در ولایت سمنگان می‌گویند که سه پایۀ برق وارداتی اوزبیکستان توسط افراد ناشناس در این ولایت انفجار داده شده است.

خبرگزاری دولتی باختر روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا) به نقل از این مقام‌ها گزارش داده است که این پایه‌های برق در اثر انفجار ماین جاسازی شده به گونۀ کامل منهدم شده اند.

با انهدام این پایه‌ها، برق وارداتی اوزبیکستان در حال حاضر به بخش‌هایی افغانستان قطع شده است. مقام‌های طالبان گفته اند که تیم‌های تخنیکی شرکت برق به محل رفته اند و کار ترمیم پایه‌های منهدم شده را آغاز کرده اند.

گفته می‌شود که ترمیم اساسی این پایه‌ها چندین هفته را در بر خواهد گرفت. تا کنون مسوولیت انهدام این پایه‌ها را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته و طالبان گفته اند که تلاش‌های آنان برای بازداشت عاملان این انفجارات جریان دارد.

این در حالی است که از سه هفته به این‌سو، برق وارداتی اوزبیکستان به کابل و دست‌کم ده ولایت دیگر به دلیل انفجار دو پایۀ برق در سالنگ قطع است.

این دو پایۀ برق وارداتی به تاریخ ۳۰ اپریل (۱۰ ثور) در منطقه "تاغمه" از مربوطات ولسوالی سالنگ جنوبی توسط افراد ناشناس انفجار داده شدند که با انهدام این پایه‌ها، کابل و ولایات همجوار آن در تاریکی فرو رفته اند.

پیش از این، مقام‌های طالبان گفته بودند که بازسازی اساسی پایه‌های برق وارداتی اوزبیکستان در سالنگ، دست‌کم ۲۰ روز را در بر خواهد گرفت، اما با آنکه سه هفته از آن می‌گذرد، شرکت برق افغانستان موفق به ترمیم این پایه‌ها نشده است.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این دومین‌ بار است که پایه‌های برق وارداتی اوزبیکستان انفجار داده می‌شود. پیش از این شرکت برق افغانستان گفته بود که ترمیم هر پایۀ برق وارداتی، حدود ۱۰۰هزار دالر امریکایی هزینه بر می‌دارد.

افغانستان متکی به برق وارداتی از کشورهای همسایه است و در حال حاضر، حدود ۱۶۰۰ میگاوات برق نیاز دارد که ۷۰ درصد آن را از اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد کرده و ۳۰ درصد دیگر را از منابع داخلی تامین می‌کند.

XS
SM
MD
LG