لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ هوائی قوای ائتلاف '۱۱ تندرو و هفت نفر ملکی را کشت'


مقامات افغانی میگویند یک حملۀ امروزی قوای ائتلاف ۱۵ تندرو طالب و حد اقل هفت نفر ملکی را در شمال غرب افغانستان هلاک ساخت.

مامورین ولایت بادغیس میگویند شورشیان طالب بروز چهارشنبه بر یک کاروان وسایط ناتو و عساکر افغانی در ولسوالی غورماچ آن ولایت حمله کردند.

قوای ائتلاف بعد از چند ساعت جنگ خواستار حملات هوائی گردید.

ارقام تلفات بطور مستقل تائید نگردیده است.

این واقعه بعد از آن رخ داد که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، از براک اوباما، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده تقاضا کرد تا بعد از آغاز کارش، متوقف ساختن تلفات اهالی را در افغانستان از اولویت های خود قرار بدهد.

این تقاضای آقای کرزی بروز چهارشنبه در قبال اطلاع ساکنین ولایت قندهار از یک حملۀ هوائی قوای بین المللی در ولسوالی شاه ولی کوت بعمل آمد، که باعث قتل ۴۰ نفر ملکی شد.

ساکنین محل گفتند طیارات جنگی ایالات متحده اندکی بعد از آن بر قریۀ شان بمبارد کردند که تندروان طالب در آن نزدیکی ها بر عساکر تحت رهبری ایالات متحده گلوله باری نمودند، ولی طیارات بر یک منطقۀ مسکونی که در آن محفل عروسی بود حمله نمودند.

آقای کرزی این بمباردمان را که بجراحات ۲۸ تن دیگر منجر شد، محکوم کرد.

او تاکید نمود که حملات هوائی جنگ علیۀ دهشت افگنی را پیروز نمیسازد.

قوای نظامی ایالات متحده گفت که قوای امریکا در افغانستان و وزارت داخلۀ افغانستان تحقیقات را روی تلفات افراد ملکی در دهکدۀ «وچ بختو» آغاز کرده اند.

یک سخنگوی قوای نظامی مراتب تسلیت خود را ابراز داشته گفت اگر مردم بیگناه درین حمله کشته شده باشند پوزش میطلبد.

عملیات تحت رهبری ایالات متحده و ناتو علیۀ تندروان در افغانستان در سال جاری باعث انتقادات روزافزون حکومت کابل گردیده است.

قوای ناتو و ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده میگوید در قسمت جلوگیری از تلفات اهالی حد اعظم کوشش خود را میکند.

XS
SM
MD
LG