لینک های دسترسی

Breaking News

تایمز: طالبان در کندز آزادانه فعالیت میکنند


روزنامه تایمز آسیا مینویسد که طالبان در کندز آزادانه فعالیت میکنند. نویسنده گزارش گل رحیم نیازمند میگوید حتی موتر هایکه نشان پولیس ولایت کندز را دارند، سرنشینان آن برای پولیس خدمت نمی کنند. زیرا طالبان در این اواخر ۸ موتر فورد رینجر پولیس را در ولسوالی چهار دره ولایت کندوز به تصرف خویش درآورده و آزادانه توسط آن گشت و گذار میکنند.

روزنامه تایمز آسیا مینویسد که بسیار آسان است تا طالبان را تشخیص داد زیرا آنان موسیقی اسلامی و ملی را بسیار بلند از موتر های شان پخش میکنند و در حالیکه موتر در حرکت است همدیگر را بغل کرده و می خندند. و بعضی اوقات که جاده ها بسیار تنگ است در حالیکه سر و روی خود را با دستمالهای چهارخانه پوشانیده اند، از موتر سایکل ها استفاده میکنند.

روزنامه تایمز آسیا مینویسد طالبان کنترول کامل ولسوالی چهار دره را در اختیار دارند و قوانین اسلامی خاص خود را در آن منطقه نافذ نموده اندو هیچ اداره حکومتی در آن ساحه وجود ندارد.

عبدل وحید، ولسوال چهار دره میگوید آنان فقط اداره دفتر والی را در اختیار داریم و خارج از این چهار دیواری ما هیچ اختیاراتی نداریم، وی میگوید حتی مردم هم بما مراجعه نکرده و نزد طالبان میروند.

روزنامه تایمز آسیا مینویسد چهار ولسوالی دیگر ولایت کندوز هم تقریباً وضعیت مشابۀ دارند، مرکز ولایت تحت محاصره طالبان است، ولسوالی ارچی در شمال کندوز کاملاً تحت تسخیر طالبان میباشد، علی آباد در جنوب کندوز اکثراً تحت نفوذ افراط گرایان میباشد و ولسوالی های امام صاحب و خان آباد هم تقریباً از کنترول حکومت خارج شده است. حکومت فقط اداره دفاتر ولسوالی ها چند قریه کوچک را در اختیار دارد.

روزنامه تایمز آسیا مینویسد مامورین افغان و خارجی همه در جستجویی عاملین این وضعیت هستند ولی هیچ کس کدام جواب قانع کننده ندارد. انجینر محمد عمر، والی کندوز، پاکستان را عامل افزایش طالبان میداند. وی میگوید تغیر مسیر اکمالاتی قوای ناتو از طریق شیرخان بندر، موجب آن گردید تا پاکستان برای جلوگیری از اینکار و حفظ منافع خود، به تشنجات در شمال افغانستان دامن زند.

روزنامه تایمز آسیا در ختم مقاله از قول محمد رازق یعقوبی، رئیس پولیس ولایت کندز میگوید طالبان همچنان سعی دارند کشت خشخاش را در این ولایت که طی سه سال اخیر کاملاً عاری از مواد مخدر شده بود، دوباره رایج سازند. وی میگوید جنگ فعلی در کندوز، جنگ مافیای مواد مخدر است که بنام اسلام آنرا براه انداخته اند.

روزنامه های واشنگتن پوست بروز ۱۵ اکتوبر مقالۀ را تحت عنوان: اوباما در بررسی افغانستان مساعی مدنی را مدنظر خواهد گرفت، به چاپ رسانیده و میگوید:

رئیس جمهور اوباما در پنجمین جلسه مشورتی در مورد مشی افغانستان که بروز چهارشنبه ۱۴ اکتوبر صورت گرفت بر مشاورین ارشد امنیت ملی خود تاکید نمود تا بیشتر به اوضاع سیاسی افغانستان و تعلیم و تربیه نیرو های امنیتی آنکشور توجه نمایند. و دلیل این توجه اتهامات تقلب در انتخابات ریاست جمهوری است که موقعیت کرزی را شدیداً ضعیف ساخته است و همچنان کمبود وسایل و عدم تجربه کافی نیرو های امنیتی افغانستان در مقابله با شورشیان یکی دیگر از عوامل این توجه میباشد.

XS
SM
MD
LG