لینک های دسترسی

Breaking News

قوماندان ناتو از مردم افغانستان عذر خواهی کرد


(عکس: AP) پس از انکه بروز یکشنبه نیروهای ناتو سه عراده واسطه نقلیه را که در ان افراد غیر نظامی جانب کندهار در حرکت بودند درقسمت ولسوالی گجران ولایت دایکندی هدف حمله هوائی قرار دادند که در نتیجه آن به شمول چهار زن و یک کودک بیست و هفت فرد ملکی کشته شدند.

جنرال استانلی مک کرستال قوماندان عمومی ناتو از مردم افغانستان عذ ر خواهی کرد دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری میگوید جنرال استانلی مک کریستال همراه با جنرال کارل آیکن بری سفیر امریکا در افغانستان شب گذشته در دیداری با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در رابطه به چگونگی وقوع حادثه دایکندی و عواملی که منجر به این اشتباه شد معلومات داد و پذیرفت که در اثر عدم دقت و مشکلات تخنیکی این حادثه متاثر کننده به قوع پیوسته است.

احمد ضیا سیامک هروی از سخنگویان ریاست جمهوری به رادیو اشنا صدا امریکا گفت جنرال مک کریستال در این دیدار از مردم منطقه ومردم افغانستان غذر خواهی کرد.

سیامک هروی میگویددر این دیدا رحامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در حالیکه حمله بالای اهالی ملکی را به شدت تقبح نمود خواستار پایان یافتن تلفات غیر نظامیان در اینده شد.

سیامک هروی میگوید جنرال مک کرستال تعهد نمود که در اینده از دقت بیشتر کار گرفته خواهد شد تا تلفات افراد ملکی در افغانستان به حد اقل ان کاهش پیدا کند .

قرار یک گزارش دیگر اعضا مشرانو جرگه نیز در جلسه عمومی روز سه شنبه خویش حمله هوایی ناتو بالا مردمان ملکی در ولايت دایکندی را به شدت محکوم کرده و خواستار اقدامات جدی دولت افغانستان وجامعه جهانی برای جلوگیری از تلفاتی مردمان ملکی در اینده شدند.

محمد علم ایزدیار معاون دوم مجلس سنا بخبرنگاران گفت اعضا مشرانوجرگه فیصله نمود تا جنرال مک کرستال قوماندان عمومی ناتو در یکی ازجلساتی مشرانو جرگه حاضر شده و در مورد حملاتی قوا ناتو بر غیر نظامیان در ولایات دایکندی و قندهار معلومات داده وتعهد بدارد که در اینده از تکرار چنین حوادث جلوگیری میدارد.

به اساس گزارش عباس آگاه از بامیان، دو روز بعد از کشته و زخمی شدن حدود 40 نفر از باشندگان ولایت دایکندی بر اثر بمباران هلی کوپتر های ناتو روز سه شنبه مردم ولایت دایکندی با تشکیل اجتماعاتی این حادثه را محکوم نمودند.

دو روز قبل در اثر بمباران هلی کوپتر های قوای ائتلاف بر سه عراده بس مسافر بری 27 نفر از باشندگان ولایت دایکندی کشته و 12 نفر زخمی شدند.

این افراد از ولسوالی کجران ولایت دایکندی راهی قندهار بودند که در مربوطات ولسوالی چارچینه ولایت ارزگان هدف قرار گرفتند. به همین دلیل روز سه شنبه مردم ولایت دایکندی با تشکیل اجتماعاتی این واقعه را محکوم نموده به گفته نمایندگان شورای ولایتی دایکندی خواستار تحقیق بیشتر در این باره و دلجویی از قربانیان این حادثه شدند.

هادی رحیمی زاده میگوید وقوع این حادثه سبب نارضایتی مردم شده است: گرچه بمباران در مربوطات ولسوالی چارچینه از توابع ولایت نا آرام ارزگان صورت گرفته اما رحیمی زاده میگوید همه قربانیان از ولایت دایکندی هستند.

نثار احمد یاور والی دیکندی نیز ناراحتی مردم را تایید کرده میگوید مردم خشمگین هستند:

علی اکبر جمشیدی وکیل مردم دایکندی در شورای ولایتی هم خواستار تحقیق در مورد علت این حادثه شده میگوید چه این حمله عمدی باشد یا اشتباهی باید از بازماندگاه و مصدومین دلجویی شود:

این در حالیست که روز گذشته ناتو با انتشار اعلامیه از کشته شدن افراد ملکی ابراز تاسف کرده عذر خواهی نمود.

ریاست دولت افغانستان نیز با صدور اطلاعیه از طرف شورای وزیران کشتار افراد ملکی را تقبیح کرده بود.

زمستان ها بر اثر مسدود شدن راه کوتل قناق در شرق ولایت دایکندی مردم این ولایت مجبور میشوند از مسیر ولایات ارزگان و قندهار خود را به کابل برسانند که خالی از خطر نیست سال گذشته نیز در همین مسیر طالبان چندین تن را به قتل رسانیده بود.

XS
SM
MD
LG