لینک های دسترسی

Breaking News

اختطاف ۱۱۹ نفر در دو هفتۀ نخست ماه اکتوبر در هایتی


پس از اختطاف مبلغان مسیحی در هایتی، شماری از مردم این کشور، با راه‌اندازی مظاهرات خواهان رهایی آنان شدند.

یک سازمان غیر حکومتی هایتی روز چهار شنبه ۲۰ اکتوبر (۲۸ میزان) گفت که در ۱۵ روز نخست ماه اکتوبر سال روان میلادی،‌ ۱۱۹نفر توسط گروه‌های "جنایت‌کار" در آن کشور اختطاف شده اند.

در آخرین مورد، روز شنبۀ گذشته، ۱۷ مبلغ مسیحی به شمول ۱۶ امریکایی و یک کانادایی با اعضای خانوادۀ شان، به شمول کودکان در پورتو پرنس، مرکز هایتی توسط یک گروه "جنایت‌کار" اختطاف شدند.

مرکز تجزیه و تحلیل و تحقیقات حقوق‌بشر مستقر در هایتی با ابراز نگرانی گفته است که این مرکز در ماه سپتمبر نیز، ۱۱۷ مورد اختطاف را در آن کشور ثبت کرده است و افزایش اختطاف در آن کشور را هشدار دهنده خوانده است.

بر اساس گزارش این مرکز پژوهشی، ۹۰ درصد این اختطاف‌ها در پورتو پرنس، مرکز هایتی، صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانس‌پرس از قول گدیون ژان، رییس این مرکز،‌ گزارش داده است که بخش شرقی پورتو پرس که دارای بیش از ۳۰۰هزار جمعیت است، از فصل تابستان سال روان میلادی به این‌سو، زیر کنترول یک "گروه جنایت‌کار" موسوم به "۴۰۰ موزو" بوده است، گروهی که ۱۷مبلغ مسیحی را در اوایل این هفته اختطاف کرد.

اختطاف این مبلغان مسیحی زمانی رخ داد که آنان پس از دیدار از یک یتم خانه راهی میدان هوایی بودند. یتم خانۀ که این مبلغان از آن دیدن کردند،‌ در ساحۀ موقعیت دارد که زیر کنترول این "گروه جنایت‌کار" قرار دارد.

یک نهاد مسیحی مستقر در ایالت اوهایوی ایالات متحده موسوم به (Christian Aid Ministers) گفته است که این، ۱۷ نفر شامل پنج مرد،‌ هفت زن و پنج کودک می‌شوند.

افراد این گروه برای رهایی مبلغان مسیحی و اعضای خانوادۀ هایشان خواهان پرداخت ۱۷میلیون دالر امریکایی شده اند، یعنی یک میلیون دالر در مقابل آزادی هر فرد ربوده شده. مقام‌های امنیتی هایتی نیز به خبرگزاری فرانس‌پرس تایید کرده اند که آدم‌ربایان خواهان باج‌گیری ۱۷میلیون دالر امریکایی شده اند.

گدیون ژان، رییس مرکز تجزیه و تحلیل و تحقیقات حقوق‌بشر مستقر در هایتی، گفته است که میزان اختطاف در شرق پورتو پرس به اندازۀ افزایش یافته است که قوای امنیتی قادر به مهار آن نیست و مردم نیز به پولیس ملی هایتی اعتماد ندارند.

به گفتۀ آقای ژان، اگر مردم با پولیس همکاری نکند، پولیس نمی‌تواند به گونۀ موثر در برابر این گونه جرایم مقابله کند.

بر اساس گزارش‌های نشر شده، دخیل بودن پولیس در فعالیت‌های جرمی، دلیل عمدۀ بی‌اعتمادی مردم در برابر پولیس ملی آن کشور است و در برخی موارد،‌ پولیس آن کشور "عضویت گروه‌های جنایت‌کار" را دارد، به این گروه‌ها اجازه فعالیت‌های جرمی را می‌دهد و با آنان معلومات را شریک می‌سازند.

XS
SM
MD
LG