لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش مخالفین به خاطر مختل نمودن پروسۀ انتقال مسئولیت امنیتی


تصویری از حادثۀ حمله بر منزل مشاور رئیس جمهور در شهر کابل

یک روز پس از آغاز رسمی پروسه انتقال امنیت به نیروهای افغان مقامات حکومت افغانستان میگویند مخالفین مسلح دولت تلاش های شان را به خاطر مختل کردن این پروسه تشدید بخشیده اند.

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در این مورد گفت:

"تلاش ها تشدید یافته، بخاطر مزاحمت به این پروسه، تلاش تشدید یافته بخاطر این که دولت افغانستان و مردم افغانستان مسؤولیت تامین امنیت و امنیت کشورشان را خود بدوش نگیرند، تا دلیلی وجود داشته باشد برای دوام حضور نیروهای بین المللی در افغانستان. طالب و حامیان شان که باعث آمدن نیروهای بین المللی در افغانستان شدند تلاش میکنند که افغان ها مسؤولیت را خود بدوش نگیرند."

اما سخنگوی رئیس جمهور میگوید این تلاش ها نمی تواند باعث توقف پروسه انتقال گردد.

پروسه انتقال امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان به روز یکشنبه به صورت رسمی از ولایت بامیان آغاز شد.

با عملی شدن پروسه انتقال در بامیان نگرانی ها در مورد وضعیت امنیتی این ولایت نیز افزایش یافته است.

بامیان از جملۀ ولایات نسبتاً امن افغانستان بشمار میرود اما باشندگان این ولایت ابراز نگرانی می کنند که با بیرون شدن نیروهای بین المللی از بامیان مخالفین دولت فرصت جابه جا کردن افراد شان در این ولایت را بدست می آورند.

نیرو های امنیتی افغان که قرار است مسئولیت امنیت افغانستان را عهده دار گردند.
نیرو های امنیتی افغان که قرار است مسئولیت امنیت افغانستان را عهده دار گردند.

در پاسخ به این نگرانی ها مقامات وزارت داخله افغانستان می گویند به خاطر تحکیم ثبات در ولایاتی که انتقال صورت میگیرد، طرح های مشخصی دارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز دوشنبه در صحبت با خبرنگاران گفت:

"در جریان پروسه انتقال، ما گروه های کاریی داریم که این پروسه را بررسی میکنند و می بینند که کمبودی ها و کاستی ها در کجا است. بطور مثال یکی از اقداماتی که صورت میگیرد در قسمت رفع این کمبودی ها عبارت از جا به جا ساختن لوای خاص واکنش سریع ما است. در هفت ولایتی که برای انتقال آماده است در پنج ولایت، ما نیروهای خاص واکنش سریع داریم. اقدام بعدی ما این است که یک کندک یا لوای واکنش سریع را در ولایت بامیان نیز جا به جا سازیم تا نگرانی ها رفع شود."

همزمان با آغاز پروسه انتقال امنیت مخالفین دولت نیز حملات شان را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده و با ترور شخصیت های با نفوذ و مقامات بلند پایه دولتی نگرانی های شدیدی را میان مردم به بار آورده اند.

کشته شدن جان محمد خان، مشاور رئیس جمهور افغانستان و محمد هاشم وطنوال، عضو ولسی جرگه افغانستان در قلب شهر کابل، نشان دهندۀ آن است که نیروهای امنیتی افغان حتی قادر به تامین امنیت پایتخت نبوده و دشمنان دولت با استفاده از ضعف نیروهای امنیتی میتوانند در هر جا و هر زمانی که خواسته باشند رجال بلند پایه دولت را شکار کنند.

محمد هاشم وطنوال و جان محمد خان حوالی ساعت هشت شب یکشنبه در منطقه کارته چهار، در غرب شهر کابل کشته شدند.

مقامات حکومتی میگویند ترور چهره های برجسته و با نفوذ افغانستان، مانند کشته شدن جنرال داود داود، جنرال شاه جهان و احمد ولی کرزی و سایر مقامات بلند رتبه که یکی پی دیگر صورت گرفته نشان دهندۀ دسیسه های بزرگ دشمنان حکومت است که میخواهند از این طریق دولت را تضعیف نمایند.

این کشتارها در حالی در افغانستان ادامه یافته که مقامات حکومت از تلاش های صلح با مخالفین خبر میدهند و میگویند دراین زمنیه تلاش ها به شدت ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG