لینک های دسترسی

Breaking News

مبارزات انتخاباتی اخلاقی باشد، نامزدان ریاست جمهوری


نامزدان ریاست جمهوری خواستار عدم مداخله مقام های دولتی در امور انتخابات شدند (عکس از ریاست جمهوری افغانستان)

یازده نامزد ریاست جمهوری و رئیس جمهور افغانستان گفته اند که مبارزات انتخاباتی باید در یک "حریم اخلاقی" صورت گیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه میزبان یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری و معاونین شماری از آنها بود.

دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور کرزی در یک خبرنامه نوشته است که در این گفت و شنودها بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه تاکید شد. بر اساس همین خبرنامه، آقای کرزی حتی به نامزدان ریاست جمهوری گفت که انجام درست انتخابات "بهترین روز در زندگی" او خواهد بود.

داکتر عبدالله عبدالله، پروفیسور عبدالرب رسول سیاف، اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول، قیوم کرزی، داوود سلطانزوی، محمد شفیق گل آغا شیرزوی، عبدالرحیم وردک، انجینیر قطب الدین هلال، هدایت امین ارسلا و محمد نادر نعیم، یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اند.

سومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۱۶ حمل سال ۱۳۹۳ خورشیدی که مصادف با ۵ اپریل سال ۲۰۱۴میلادی می شود، برگزار خواهد شد.

حریم اخلاقی

در نشست روز یکشنبه در ارگ همچنان تاکید شد که مبارزات انتخاباتی میان نامزدان باید در یک "حریم اخلاقی" صورت گیرد. خبرنامه ریاست جمهوری اما پارامیترهای اخلاقی مبارزات سیاسی که نامزدان باید از آن عبور نکند را، توضیح نداده است.

نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که "توهین و اهانت به نامزدان" از جمله غیراخلاقیات در مبارزات انتخاباتی پنداشته می شود و این موارد در طرزالعمل کمیسیون انتخابات مشخص شده است.

در چند هفته گذشته نیش زنی ها و انتقادات میان شماری از نامزدان ریاست جمهوری و هواداران آنها بویژه در فیسبوک و تویتر، ردوبدل می گردد.

فراخوان اشرف غنی احمدزی به رقبای انتخاباتی اش برای مناظره با او و در صورت رد آن، برای مسابقه بزکشی با معاون او، جنرال دوستم، واکنش های ستاد داکتر عبدالله را در قبال داشت.

پیشتر از این گزارش های در باره مریم نجف، زن جوانی که ادعا کرده داکتر عبدالله نخست با او ازدواج کرده و بعد او را طلاق داده و تهدید نموده است، در صفحات انترنت به اشتراک گذاشته شده بود. داکتر عبدالله تا حال هرگونه تبصره در باره این ادعاها را، رد کرده است.

پتریشیا کرزی، همسر قیوم کرزی که شهروند امریکاست، نیز موضوع مورد بحث حلقاتی در شبکه های اجتماعی بوده است.

سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید که این نوع انتقادت، درست نیست: "هیچ نوع محدودیتی در باره همسران نامزدان ریاست جمهوری در قانون تسجیل نگردیده است. حریم شخصی نامزدان، یعنی خانواده آنها، نباید مورد انتقادات سیاسی قرار گیرند."

تعیین مرزهای اخلاقی برای مبارزات سیاسی انتخابات شاید برای شماری از نامزدان ریاست جمهوری دلگرم کننده باشد، اما بیم آن هم می رود که بحث های آزاد شهروندی در باره پیشینه های کاری و حتی شخصی مُهمترین سیاسیون کشور را محدود کند.
XS
SM
MD
LG