لینک های دسترسی

Breaking News

رولا غنی: طالبان ممکن استادان دانشگاه امریکایی را رها نکنند


(عکس از آرشیف)

رولا غنی، همسر محمد اشرف غنی، رييس جمهور افغانستان می گوید که ممکن گروه طالبان دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان را رها نکند.

رولا غنی روز پنجشنبه ۱۴ نومبر (۲۳ عقرب) در یک سخنرانی در انستتیوت صلح ایالات متحده در شهر واشنگتن گفت که او دقیقاً نمی داند چرا معامله تبادله سه عضو ارشد گروه طالبان که در حبس حکومت افغانستان اند، با استادان دانشگاه امریکایی انجام نشد.

بانوی اول افغانستان در مورد ناکام شدن معامله تبادله استادان امریکایی با سه عضو کلیدی گروه طالبان گفت: "وضعیت بسیار پیچیده بوده و (این وضعیت) ساده نیست. قسمیکه گفتید این کار (تبادله زندانیان) انجام نشد. مطمئن نیستم که چرا این کار نشد، اما شاید یکی از طرف ها به وعده که داده بود، عمل نکرد و متاسفانه دو استاد (دانشگاه امریکایی) رها نخواهند شد."

رييس جمهور غنی روز سه شنبه گفت که حکومت افغانستان انس حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری را در بدل رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که در اسارت طالبان قرار دارند، از حبس رها خواهد کرد.

انس حقانی برادر سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و معاون گروه طالبان است. حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری نیز از اعضای کلیدی طالبان شمرده می شوند.

اما اکنون اظهارات بانوی اول افغانستان نشان می دهد که معامله تبادله این سه عضو گروه طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان ممکن ناکام شده است.

بانوی اول افغانستان همچنین در پاسخ به این پرسش که خط سرخ او در مذاکرات با گروه طالبان چیست گفت که خط سرخ وی، خط سرخ زنان افغان است و به گفته بانوی اول افغانستان "تغییر نظام و قانون اساسی افغانستان" خط سرخ زنان افغان در مذاکره با گروه طالبان می باشد.

رولا غنی افزود که طالبان در پی ایجاد یک نظام مبتنی بر باورهای دینی در افغانستان اند و به گفته وی این نظام "بدترین" نظام های حکومتداری بوده چون در همچو نظام، جایی برای "مذاکره و مفاهمه" وجود ندارد.

بانوی اول افغانستان گفت: "ما می خواهیم طالبان با آسودگی در افغانستان زندگی کنند اما نمی خواهیم آنان باور های خود را بر ما تحمیل کنند... آنان (طالبان) حق دارند باور های خود را داشته باشند، اما آنان (طالبان) حق تحمیل باور های خود را بر ما ندارند."

رولا غنی در پیوند به نقش زنان افغان در روند صلح با گروه طالبان گفت که زنان افغان اکنون "بیدار" شده و "هراسی از بلند کردن صدای شان ندارند".

بانوی اول افغانستان همچنین افزود که زنان افغان در حال حاضر به نقطه یی رسیده اند که به گفته وی هیچ کس نمی تواند "اهمیت نقش و حضور" آنان را نادیده بگیرد.

XS
SM
MD
LG