لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی افغانستان از وضعیت محبوسین در زندان‌های طالبان


آرشیف

هم‌زمان با گسترش شیوع کروناویروس، وزارت دولت افغانستان در امور صلح از وضعیت صحی زندانیان جانب حکومت در زندان‌های طالبان ابراز نگرانی کرده است.

ناجیه انوری، رییس ارتباطات استراتیژیک این وزارت روز سه شنبه ۱۷ مارچ (۲۷ حوت) به صدای امریکا گفت که نیاز است تا به وضعیت صحی زندانیان حکومت افغانستان در قید طالبان رسیدگی شود.

خانم انوری افزود: "از گروه طالبان می‌خواهیم تا ضمن رسیدگی به وضعیت صحی زندانیان، زمینه بازدید و بررسی این اماکن را برای نهادهای بی‌طرف بین‌المللی فراهم کند تا دربارۀ وضعیت صحی و شرایط نگهداری و محافظت آنان از بیماری کرونا و امراض واگیردار دیگر وضاحت به وجود آید."

وزارت دولت در امور صلح همچنان با نشر اعلامیه‌ای اطمینان داده است که حکومت افغانستان تدابیر لازم مراقبتی را برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در زندان‌های خود روی دست گرفته است.

به گفته این وزارت نهادهای بین‌المللی بی‌طرف به گونۀ منظم از زندان‌های افغانستان بازدید کرده و زمینۀ بررسی‌ها در مورد وضعیت زندانیان در زندان‌ها فراهم شده است.

سهیل شاهین، سخنگوی این دفتر در صفحۀ تویترش از آمادگی همکاری با نهادهای بین‌المللی و سازمان صحی جهان برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در میان زندانیانی که در بند آنان استند، اطمینان داده است.

پیش از این، دفتر سیاسی طالبان در قطر از نهادهای بین‌المللی خواهان توجه ویژه در بخش حفاظت از زندانیان آنان در زندان‌های افغانستان شده بود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در ماه دسمبر سال گذشته با شماری از زندانیان طالبان در محبس پل چرخی مصاحبه کرده و تصاویری از وضعیت خوب این زندانیان را به نشر رسانید.

شماری از زندانیان طالبان در محبس پل چرخی
شماری از زندانیان طالبان در محبس پل چرخی

این در حالی است که روز گذشته شورای امنیت ملی افغانستان گفت که دولت آن کشور برای عرضۀ خدمات صحی و درمانی در تمام زندان‌ها با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همکاری دارد.

XS
SM
MD
LG