لینک های دسترسی

Breaking News

'انتقال افغان‌ها از چین به کابل، ۳۰ میلیون نفر را با خطر ویروس مواجه می‌کند'


وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید که تمام آمادگی‌ها برای انتقال محصلین و خانواده‌های آنان از شهر ووهان چین به کابل گرفته شده است، اما با انتقال آنان، ۳۰ میلیون نفر در معرض خطر کروناویروس قرار خواهد گرفت.

حدود ۵۰ محصل و برخی از اعضای خانواده‌های آنان از چندین روز به اینسو در شهر ووهان چین قرنطین شده اند؛ شهری که کروناویروس در آن شیوع کرد.

فیروزالدین فیروز، روز یکشنبه دوم فبروری (۱۳ دلو) به خبرنگاران گفت که افغان‌های مقیم چین با رسیدن به افغانستان در میدان هوایی کابل قرنطین خواهند شد.

آقای فیروز گفت: "دولت افغانستان و ما در صدد این استیم که این افغان‌ها را انتقال دهیم، ریاست جمهوری طیاره چارتر آماده کرده و تیم صحی ما آماده است تا به شهر ووهان برود و محصلین را به گونۀ مستقیم به افغانستان انتقال دهد."

وزیر صحت عامه همچنان گفت که زمینه قرنطین در کابل مساعد شده و در صورت انتقال محصلین از شهر ووهان چین به مدت ۱۴ روز در قرنطین به سر خواهند برد.

او همچنان گفت که صحت افغان‌های مقیم شهر ووهان چین، برای حکومت افغانستان مهم است، اما نباید برای انتقال آنان به کابل از احساسات تصمیم اتخاذ کرد.

آقای فیروز در این مورد گفت: "اگر ۴۱ نفر منتقل شوند، و با آمدن آن‌ها ما می‌توانیم ۳۰ میلیون نفوس را وقایه کنیم؟ با آوردن این افراد، ما ۳۰ میلیون انسان را مواجه به مرض می‌سازیم."

وزیر صحت افغانستان تاکید کرد که در شفاخانه‌های افغانستان ۳۰۰ بستر ویژه برای رسیدگی به وضعیت بیماران احتمالی حامل این ویروس آماده شده که از این میان ۱۰۰ بستر آن در شفاخانۀ افغان-جاپان در شهر کابل در نظر گرفته شده است.

در همین حال محمد داوود الطاف، مسوول برنامه اضطراری سازمان جهان صحت در افغانستان گفت که این سازمان تدابیر پیشگیرانۀ را برای جلوگیری از این ویروس در افغانستان روی دست گرفته است.

آقای الطاف همچنان گفت که باید عواقب انتقال اتباع خارجی توسط دولت‌ها از شهر ووهان چین سنجیده شده باشد و در صورت این کار، باید از احتیاط کار گرفته شود.

او افزود که سازمان جهان صحت نه منع تردد و سفر را توصیه می‌کند و نه هم انتقال شهروندان کشور های مختلف را از شهر ووهان چین.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت، پس از یک رایزنی طولانی، گسترش کروناویروس را "حالت اضطرار صحت جهانی" اعلام کرد.

تعداد تلفات ناشی از کروناویروس در چین به بیش از ۳۰۰ نفر و شمار مبتلایان به حدود ١۴هزار نفر گزارش داده شده و این آمار در حال افزایش است.

XS
SM
MD
LG