لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان به طالبان: بهانه نکنید و هیات خود را برگزینید


به دنبال مخالفت طالبان با ترکیب هیات حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح، مشاور ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که آن گروه نباید در هر مرحله‌ای صلح با بهانه‌گیری موانع ایجاد کند.

وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری افغانستان در امور ارتباط عامه روز یکشنبه ۲۹ مارچ (۱۰ حمل) به خبرنگاران گفت که هیات افغانستان فراگیر است، چون در ترکیب آن عالمان، فعالان مدنی، زنان، نمایندگان احزاب سیاسی و حکومت حضور دارند.

آقای عمر تاکید کرد: "خواست ما از طالبان این است که بهانه‌گیری نکنند. آخرین بهانۀ شان این بود که با هیاتی گفتگو می‌کنند تا از تمام اقشار افغانستان نمایندگی کند؛ هرچند که مربوط آن‌ها نبود...اگر بهانه‌گیری کنیم ما هم می‌توانیم در ترکیب هیاتی که طالبان انتخاب می‌کنند، ملاحظاتی خواهیم داشت".

مشاور رییس جمهور افغانستان گفته است که اگر در هر مرحله مذاکرات صلح بهانه‌های جدید جستجو و مطرح گردد، پروسۀ صلح با این شیوه پیشرفتی نخواهد داشت.

او هشدار داد که اگر خواست طالبان یا "کسانی دیگر" این است که با چند هیات‌ مختلف و‌ متفرق می‌خواهند مذاکره کنند، این کار ممکن نیست.

آقای عمر با اشاره به ترکیب هیات حکومت گفت که اکنون مسوولیت حکومت افغانستان رفع شده و نوبت طالبان است که گام پیش بگذارند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح نیز به صدای امریکا گفت که هیات مذاکره کننده پس از رایزنی با اقشار مختلف و تاثیرگذار جامعه شکل گرفته است.

خانم انوری افزود: "جنگ طالبان با دولت است و هیات مذاکره کننده را دولت افغانستان تنظیم و اعلان کرده که همه شمول بودن و توانایی در سطح ملی و بین‌المللی مورد استقبال قرار گرفته، مداخله در امور طرف مقابل مذاکره غیراصولی و دور از انتظار است".

طالبان دیروز با نشر اعلامیهٔ گفتند که تیم مذاکره کننده باید در توافق با "تمام جهت‌ها" تشکیل شود زیرا این گروه تاکید دارد که با حکومت افغانستان منحیث "یک جهت" وارد مذاکره خواهد شد.

طالبان ادعا کرده اند که جهت‌های دیگر از این هیات مذاکره رضایت ندارند؛ اما این گروه در اعلامیهٔ خویش در مورد "تمام جهت‌ها" معلومات بیشتر ارایه نکرده است.

طالبان در حالی تشکیل این هیات را خلاف توافقنامهٔ‌ این گروه با امریکا خوانده است که ایالات متحده از تشکیل آن استقبال کرده و گفته است که مذاکرات میان طالبان و هیات افغان را تسهیل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG