لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان: روی تعزیرات پاکستان بر رهبران طالبان غور می‌کنیم


وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که در مورد اعلامیه‌ای وزارت خارجۀ پاکستان مبنی بر وضع محدودیت‌ها بر رهبران گروه طالبان از جانب آن کشور، غور می‌کند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه ۲۳ اگست (دوم سنبله) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان پس از ارزیابی در این مورد موقف‌اش را روشن خواهد ساخت.

آقای هیواد افزود: "تطبیق تعزیرات بالای طالبان با درنظرداشت قطعنامه سازمان ملل متحد، این یک انکشاف مهم است. وزارت امور خارجه این را یادداشت کرده و مطالعه می‌کند. بعد از ارزیابی همه‌جانبه نتیجه‌گیری‌ها را ارایه خواهد کرد."

هفتۀ گذشته وزارت خارجۀ پاکستان "اطلاعیهٔ قانونی" را نشر کرد که در آن بر وضع محدودیت کمیتۀ تعزیرات ملل متحد به شمول برخی رهبران طالبان افغان، بر رهبران سایر گروه‌های مسلح تاکید شده است.

در فهرست وضع محدودیت از جانب پاکستان، نام ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، سراج‌الدین حقانی معاون رهبر طالبان و سایر اعضای خانواده حقانی شامل است.

زاهد چوهدری، سخنگوی وزارت خارجهٔ پاکستان در یک اعلامیه‌ای به خبرنگاران گفته است که این اعلامیه بازتاب دهندهٔ کدام تغییر جدید در فهرست تعزیرات یا اقدامات مرتبط با آن نیست.

او این سند را کم اهمیت جلوه داده و گفت که این تعزیرات شورای امنیت ملل متحد علیه طالبان افغان از دیر زمانی وضع بوده است.

بر اساس فیصله کمیتۀ تعزیرات شورای امنیت ملل متحد، برعلاوۀ محدودیت سفر این افراد و حمل اسلحه، تمام دارایی‌های آن‌ها نیز راکد است.

پاکستان در حالی بر وضع محدودیت‌های کمیتۀ تعزیرات ملل متحد بالای رهبران طالبان تاکید کرده است که عبدالغنی برادر پس از رهایی از بند پاکستان، به قطر رفته و سفرهای به شماری از کشورها به شمول پاکستان داشته است.

طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG