لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: هیچ دلیلی برای تاخیر مذاکرات بین‌الافغانی وجود ندارد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان خواهان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شده و گفته است که هیچ دلیلی برای تاخیر در آن وجود ندارد.

آقای خلیلزاد روز جمعه ۲۱ اگست (۳۱ اسد) در صفحۀ تویترش کشته‌شدن میرعبدالباقی امین، رییس شورای علمی وزارت معارف افغانستان را محکوم کرده و افزوده که آقای امین برای برقراری صلح در این کشور تلاش‌های زیادی کرده بود.

آقای امین دو روز پیش در پی انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل‌اش در شهر کابل کشته شد.

آقای خلیلزاد همچنان گفته است: " احترام مناسب به داکتر امین این است که همه طرف‌ها خشونت را کاهش داده و فوراً مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند. هیچ دلیل موجه برای تاخیر در این روند وجود ندارد."

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیروز گفت که تمام موانع فرا راه مذاکرات با طالبان برداشته شده است.

آقای غنی در یک بیانیۀ ویدیویی رهایی زندانیان طالبان و برگزاری لویه جرگۀ مشورتی را ارادۀ جدی حکومت، اوج تلاش‌ها و برداشتن اقدامات عملی برای برقراری صلح عنوان کرد.

رییس جمهور غنی گفت که حکومت افغانستان رسیدن به صلح را رسالت و مسوولیت خود می‌داند و به همین دلیل بارها از طالبان خواسته که آتش‌بس را برقرار و مذاکره با هیات حکومت را آغاز کنند.

این در حالی است که گروه طالبان گفته اند که "اداره کابل" را منحیث حکومت افغانستان نمی‌پذیرد.

XS
SM
MD
LG