لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان از رهایی ۸۰ زندانی طالبان خبر داد


حکومت افغانستان ۸۰ زندانی طالبان را ناوقت روز پنجشنبه ۱۳ اگست (۲۳ اسد) از زندان پلچرخی آزاد کرد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفت است که این زندانیان طالبان شامل فهرست ۴۰۰ نفری اند که آزادی آنان را لویه جرگۀ مشورتی صلح تایید کرد.

این شورا همچنان گفته است که این افراد به هدف تلاش‌های صلح، آغاز گفتگوهای مستقیم و برقراری آتش‌بس سرتاسری و دایمی در افغانستان آزاد شده اند.

در اعلامیه آمده است: "تمامی زندانیان آزاد شده سوگند نمودند که بعد از آزادی زندگی صلح‌آمیز را آغاز نموده و در برابر مردم‌ افغانستان دوباره نخواهند جنگیدند."

شورای امنیت ملی افغانستان همچنان گفت که برای تامین صلح دایمی و پایدار نیاز است تا طرف مقابل با در نظرداشت مسوولیت‌ها و توافقات، اقدامات لازم را روی دست گرفته تا از ضیاع وقت جلوگیری شود.

رییس جمهور غنی که رهایی این زندانیان را بالاتر از صلاحیت خود می‌دانست، پس از برگزاری لویۀ جرگۀ مشورتی روز دوشنبه دهم اگست (۲۰ اسد) فرمان رهایی آنان را صادر کرد.

بر اساس معلومات ریاست جمهوری افغانستان در جمع ۴۰۰ زندانی طالبان که روند رهایی آنان از بند حکومت آغاز شده است، ۱۵۶ تن از محکومین قاچاق مواد مخدر و ۵۶ فردی که محکوم به اعدام بودند، شامل است.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، حکومت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها کنند.

محمد عمر داوودزی، نمایندهٔ ویژهٔ رییس جمهور افغانستان در امور پاکستان به صدای امریکا گفت که قرار است مذاکرات مستقیم با گروه طالبان هفتهٔ آینده در قطر آغاز شود.

XS
SM
MD
LG