لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید سیاسیون بر همدیگری پذیری در روند گفتگوهای صلح


سران سیاسی افغان در همایش سالیاد درگذشت مارشال قسیم فهیم بر هم دیگر پذیری در روند گفتگوهای صلح تاکید کردند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت روز شنبه (۱۸ حوت) گفت که صلح اولویت همه افغان ها است؛ اما صلحی که در آن عدالت باشد. او ضمن استقبال از تلاش های منطقه‌ای و جهانی در راستای گفتگوهای صلح افغانستان گفت که در این خصوص به تفاهم ملی نیاز است.

عبدالله گفت: "ایجاب می‌کند که در مهمترین مسئله که مسئله صلح است بزرگان ما و همهٔ ما با هم در این راستا برای منافع بزرگ و ملی کشور گردهم بیایم و راه را بر مردم افغانستان آسان بسازیم و راه را باز کنیم تا مردم در صلح زندگی کنند."

به باور آقای عبدالله، افغانستان زمانی "آزاد" خواهد بود که هیچ گروه تروریستی در آن موجود نباشد و هیچ کشوری از افغانستان مورد تهدید قرار نگیرد.

او افزود: "افغانستان زمانی آزاد خواهد بود که هیچ گروهی تروریستی در آن حضور نداشته باشد...و آن زمان ضرورت به حضور نیروهای خارجی نمی‌باشد، افغانستان از همکاری جامعه جهانی استقبال می کند، ضرورت هم دارد و این همکاری ادامه خواهد یافت".

کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح گفت که بخاطر حل مسئله افغانستان به تفاهم جوانب درگیر نیاز است و باید در این خصوص تمرکز بیشتر صورت گیرد.

او گفت: "ما صلح عزتمندانه می خواهیم و صلحی که عزت‌مندانه به طرف نباشد نمی‌خواهیم... ما بر نمیگیردیم به ملاشاهی و امارت طالبانی و این را هم توقع نداشته باشیم که از آنها تسلیمی بخواهیم."

رئیس شورای عالی صلح از چهره‌های سیاسی، رهبران احزاب و رهبری حکومت افغانستان خواست که برای تامین صلح و پایان جنگ یک پارچه‌گی شان را حفظ کنند.

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی در این همایش گفت که از هر تلاشی پشتیبانی خواهد کرد که منجر به پایان جنگ و تامین صلح در کشور شود.

او افزود: "هر فردی که برای رسیدن به صلح تلاش کرده، از شورای عالی صلح گرفته، تا حامد کرزی، و دیگران تقدیر می کنیم. ما صلح را به عزت و خیر افغانستان میدانیم که ملت در آن باشد".

در همین حال، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان که از اشتراک کنندگان نشست مسکو در ماه گذشته بود در این نشست گفت که با شماری از رهبران جهادی و رهبران حکومت در تماس است تا تلاش‌ها در راستای صلح نتیجه دهد.

ماه گذشته شماری از رهبران جهادی، چهره‌های سیاسی و مقام های پیشین حکومتی، برای نخستین بار در مسکو با نمایندگان طالبان دیدار کردند. در این نشست نمایندگان حکومت افغانستان حضور نداشت.

XS
SM
MD
LG