لینک های دسترسی

Breaking News

محصلان پوهنتون‌های ننگرهار، لغمان و کنر از کمپاین پولیو نظارت می‌کنند


محصلان پوهنتون‌های ننگرهار، لغمان و کنر از این پس از تطبیق کمپاین پولیو در این سه ولایت نظارت خواهند کرد.

پوهنتون‌های این سه ولایت با ادارۀ مبارزه با پولیو تفاهمنامه‌ای را نیز در این زمینه امضا کرده اند.

روند نظارت محصلان از تطبیق واکسین پولیو سر از کمپاین آینده آغاز خواهد شد و این محصلان در روستاهای شان از تطبیق موثر و دقیق این روند نظارت خواهند کرد.

نجیب الله کامه وال، مسوول کمپاین واکسین پولیو در زون شرق افغانستان در مراسم امضای این تفاهمنامه در پوهنتون ننگرهار گفت: "محصلان نظارت خواهند کرد که در کدام روستا یا ساحه کودکان از تطبیق واکسین محروم مانده اند و چه باید کرد."

آقای کامه وال گفت که بر اساس گزارش این محصلان، مسوولان ادارۀ محو پولیو به پیش رفته و برنامه‌های فراگیرتری را به منظور پوشش کلی واکسین، طراحی خواهند کرد.

خلیل احمد بهسودوال، رییس پوهنتون ولایت ننگرهار در این مراسم گفت که با اینکار هم کمک اقتصادی به محصلان صورت گرفته و هم کمکی برای تطبیق موثر و دقیق کمپاین واکسین صورت می‌گیرد.

آقای بهسودوال گفت: "آنان نخست آموزش دیده و سپس قریه به قریه خواهند رفت و بر اساس فهرست‌ از قبل تهیه شده بررسی خواهند کرد که در کجا واکسین تطبیق شده و در کجا نشده است. آنان سفارش هم خواهند داد که چگونه به ساحاتی که زیر پوشش قرار نگرفته است، واکسین رسانیده شود."

محصلان نیز تعهد کرده اند که با دقت و اخلاص تمام از این برنامه به ویژه در روستاهای دوردست نظارت خواهند کرد تا به یکایک کودکان زیر سن پنج سال واکسین پولیو تطبیق شود.

آنان همچنان خرسند استند که با این کار، امکانات اقتصادی نیز برای شان مهیا می‌شود که با آن می‌توانند نیازمندی های تحصیلی شان را مرفوع کنند.

مقام‌های افغان گفته اند که اگر این برنامه موفق ثابت شد، در دیگر ولایت‌های افغانستان نیز طرح‌های مشابه تطبیق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG