لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد دوستم از فراخوان صلح غنی


آقای دوستم از اواخر حمل ۱۳۹۶ خورشیدی تا کنون در ترکیه به سر می‌برد

عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که مذاکرات حکومت افغانستان با گروه طالبان باید از موقف قوت صورت گیرد نه ضعف.

آقای دوستم با اشاره به فراخوان صلح محمد اشرف غنی به طالبان به خبرگزاری فاکس گفته است "اگر لحن خود را ملایم ساخته و طالبان را به صلح فرا بخوانیم، ما ناکام شده ایم. چنین چیزی در آینده کارآیی نخواهد داشت."

رئیس جمهوری افغانستان دو ماه پیش به طالبان فراخوان مذاکرات بدون قید و شرط صلح داد.

ایالات متحدۀ امریکا و جامعۀ جهانی از این فراخوان رئیس جمهور غنی حمایت کرده اند، اما به نظر می رسد که جنرال دوستم به آن موافق نیست.

با آنهم آقای دوستم که از اواخر حمل ۱۳۹۶ خورشیدی تا کنون در شهر انقرۀ ترکیه به سر می برد از استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا برای افغانستان استقبال کرده است.

اما آقای دوستم، حضور گستردۀ نظامیان امریکایی در افغانستان و حملات هوایی آنان "برای رسیدن به اهداف کمک نخواهد کرد، مگر اینکه ایالات متحده با مردمان محلی که تمایل و موثریت به نبرد بر ضد دهشت افگنی دارند، در تعامل باشد".

جنرال دوستم گفت "من به کمک قوای امریکایی و حمایت هوایی آنان طالبان و القاعده را در کمتر از دو ماه شکست دادم. من هنوز هم همان دوستم هستم و برای رسیدگی به هر گونه چالشی – با صرف هزینه و خونریزی کمتر نظامیان امریکایی- همواره شرکت و متحد شما خواهم بود."

عبدالرشید دوستم در این مصاحبه ابراز امیدواری کرده است که بتواند به زودی به افغانستان برگردد، جاییکه به گفتۀ خود "بیشترین آرامش" را دارد.

XS
SM
MD
LG