لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: زنان افغان بدون ارتکاب جرم زندانی اند


یک گزارش جدید سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید که بیش از 400 زن افغان به دلیل فرار از سوء استفاده و ازدواج اجباری در زندان ها به سر می برند.

گزارش می افزاید زنانیکه در تلاش فرار از چنین بیچارگی اند همواره به داشتن روابط خارج از قید ازدواج متهم شده و به خاطر "جرایم اخلاقی" به زندان افگنده می شوند در حالیکه سوء استفاده کنندگان آنان آزاد استند.

دیدبان حقوق بشر با 58 تن از این زنان و دختران مصاحبه کرده است که در میان آنها زنی نیز شامل است که می گوید به خاطر پذیرایی از یک مهمان مرد در منزلش، شوهرش او را با وارد کردن ضربات پیچ کش بر سر، سینه و بازوان اش مورد لت و کوب قرار داده است.

گزارش می افزاید که زن دیگری مجبور شده بود تا در سن 12 سالگی با یک مرد خشن و معتاد ازدواج کند. این زن همراه با دو دخترش به خاطر فرار از منزل در زندان به سر می برد. شوهرش او را به هم بستر شدن با پسرکاکایش که در فرار وی از منزل دست داشته است، متهم می کند.

دیدبان حقوق بشر می گوید که از زمان سقوط رژیم طالبان، پیشرفت های عمده یی در راستای حقوق زنان در افغانستان به وجود آمده است که تضمین حقوق مساوی در قانون اساسی و جرم پنداشتن خشونت علیه زنان شامل آن می شود.

اما این گروه می گوید که نظام عدلی و قضایی افغانستان نا کارا است. در گزارش آمده است که حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان همواره موقف خود را نسبت به حقوق زنان تغییر می دهد و در این راستا به پیمانۀ زیادی با رهبران محافظه کار دینی سازش می کند.

XS
SM
MD
LG