لینک های دسترسی

Breaking News

صحت - شیر مادر بهترین عنصر غذایی برای نوزادان به شمار می رود


صحت - شیر مادر بهترین عنصر غذایی برای نوزادان به شمار می رود

وزارت صحت عامه افغانستان هفته جهانی تغذی طفل با شیر مادر را تجلیل کرد. دراین مراسم مسؤولین وزارت صحت عامه در مورد فواید تغذیه طفل با شیر مادر معلومات داده و گفتند که شیر مادر بهترین عنصر غذایی برای نوزادان به شمار می رود.

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید تغذی با شیر مادر، در دو سال اول زندگی، 19 در صد مرگ و میر اطفال را کاهش می دهد.

داکتر ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان، در این مورد به روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از هفته جهانی تغذی با شیر مادر معلومات داد.

وزارت صحت عامه میگوید از هفته جهانی تغذی با شیر مادر به منظور بلند بردن سطح آگاهی خانواده ها بخصوص مادران تجلیل به عمل آورده است.

ثریا دلیل در این مورد افزود. "هدف عمده وزارت صحت عامه کاهش میزان مرگ و میر اطفال و مادران در افغانستان است. تحقیقات علمی نشان میدهد که تغذی با شیر خالص مادر از بدو تولد الی شش ماهگی در حدود 13 فیصد مرگ و میر کودکان کاهش میابد. و به تعقیب آن با عملی نمودن غذای مناسب یعنی شیر مادر جمع غذای متمم، میتوانیم در حدود شش فیصد مرگ و میر را نزد اطفال کاهش دهیم"

وزیر صحت عامه همچنان میگوید تغذی با شیر مادر از مصاب شدن اطفال به انواع مختلف امراض جلوگیری میکند.

ثریا دلیل در این مورد گفت "تحقیقات علمی نشان میدهد که تغذی با شیر مادر از بسیاری امراض دوره طفولیت به شمول التهابات گوش، سینه بغل، سؤ تغذی در دوره طفولیت و در سنین بالاتر از امراض فشار بلند خون، مرض شکر، امراض قلبی و اضافه وزنی جلوگیری میکند. عدم آگاهی از فواید شیر اولیه و تغذی خالص با شیر مادر در روزهای اول نوزادی، استفاده از غذاهای جوشانده از گیاهان محلی، مسکه، آب و چای شیرین نه تنها فایده ندارد بلکه جداً زیان بار است"

وزارت صحت عامه همچنان از خانواده ها، والدین، علمای دینی، معلمین مکاتب و رسانه ها خواست تا در زمینه آگاهی دهی در مورد فواید تغذی طفل با شیر مادر کمک کنند.

از هفته تغذی با شیر مادر در افغانستان در حالی تجلیل به عمل آمد که تا هنوز هم افغانستان در شمار کشور هایی است که بلند ترین رقم مرگ و میر کودکان را دارد.

به اساس ارقامی که وزارت صحت عامه این کشور ارایه میکند از هر 6 طفل زیر سن 5 سال در افغانستان یک تن آن هلاک می شود اما وزارت صحت عامه میگوید تغذی با شیر مادر در کاهش مرگ و میر نوزادان نقش مهم دارد.

XS
SM
MD
LG