لینک های دسترسی

Breaking News

مشروعیت ولسی جرگه افغانستان


ارگ: حکومت متعهد است از طريق مراجع مسئول ظرف يک ماه ديگر، تاريخ برگزاری انتخابات را تعيين و تقويم انتخاباتی را اعلان نمايد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه اعلام کرد که تا زمان برگزاری انتخابات پرلمانی در آن کشور، شورای ملی به کارش ادامه خواهد داد.

در اعلامیۀ که از سوی ریاست جمهوری افغانستان نشر شده، آمده است که این تصمیم با در نظرداشت نظریات ستره محکمه و تاسی از احکام صريح و روح قانون اساسی، اتخاذ شده است.

بر اساس ماده ٨٣ قانون اساسی افغانستان "دوره کار ولسی جرگه به تاریخ اول سرطان سال پنجم، بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان می رسد و شورای جدید به کار آغاز می کند."

دفتر ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان نیز می گوید که برای مشروعیت کار ولسی جرگه افغانستان بعد از تاریخ بیست و دوم ماه جون، نیاز به اجماع ملی در آن کشور نیست.

آصف آشنا، یک سخنگوی رئیس اجراییه به رادیو آشنا صدای امریکا گفت تا زمانیکه پارلمان جدید انتخاب نشود، پارلمان فعلی به مثابه نهاد مشروع به فعالیت اش ادامه خواهد داد، زیرا مردم برای آنان رای داده اند.

آقای آشنا در عین حال، مقامات ارگ ریاست جمهوری را بخاطر نیاوردن اصلاحات لازم به موقع در سیستم انتخابات افغانستان مورد انتقاد قرار داد.

در همین حال، عبدالرحمن هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که آنان چند روز قبل، پیشنهاد با جزئیات را برای راه اندازی انتخابات پارلمان به رئیس جمهور افغانستان، ارایه کرده اند.

ولی سخنگوی رئیس اجراییه، پیشنهاد کمیسیون را در رابطه به برگزاری انتخابات پارلمان، کم اهمیت جلوه داد.

XS
SM
MD
LG