لینک های دسترسی

آغاز برگزاری امتحانات سراسری کنکور در بعضی ولایات افغانستان

  • فوزیه احسان

آغاز برگزاری امتحانات سراسری کنکور در بعضی ولایات افغانستان

وزارت تحصیلات عالی افغانستان میگوید روند ثبت نام داوطلبان کانکور تکمیل گردیده و روند اخذ امتحانات کانکور در شماری از ولایات آغاز شده است.

وزارت تحصیلات عالی میگوید حدود 160000 داوطلب از مکاتب مرکز و ولایات برای شمولیت در امتحان کانکور ثبت نام کرده اند که حدود ۳۵ هزار آن به مؤسسات تحصیلات عالی جذب خواهند شد.

بری صدیقی، معین امور محصلین وزارت تحصیلات عالی افغانستان، به روز دوشنبه گفت "آمادگی های لازم به خاطر اخذ امتحان کانکور در سطح مرکز و ولایات گرفته شده است، پروسه ثبت نام تقریباً رو به تکمیل است، حدود یکصد و پنجاه تا یکصد و شصت هزار از مکاتب مرکز و ولایات در این پروسه ثبت نام کرد اند که از این میان نظر به پلان پذیرش که از طرف پوهنتون ها و مراکز تحصیلات عالی برای ما رسده حدود سی و چهار هزار و چهار صد شصت نفر به پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی جذب خواهند شد که این یک ازدیاد قابل ملاحظه را نسبت به سال گذشته نشان میدهد.

صدیقی می گوید سال گذشته ظرفیت پذیرش ابتدایی حدود ۲۷ هزار نفر بود.

به گفته معین امور محصلین وزارت تحصیلات عالی افغانستان در سال جاری ظرفیت جذب در مراکز تحصیلات عالی تا حدود چهار هزار محصل افزایش یافته است.

سال گذشته از میان بیشتر از یکصد هزار داوطلب امتحان کانکور حدود سی هزار نفر به مؤسسات تحصیلات عالی راه یافتند و متباقی بی نتیجه ماندند.

نظر به گفته های مقامات وزارت تحصیلات عالی، شمار کسانی که در امتحان کانکور سال جاری بی نتیجه خواهند ماند به بیش از ۱۲۵ هزار نفر خواهند رسید.

این در حالیست که سال گذشته نیز بیش از هفتاد هزار تن از داوطلبان کانکور به خاطر کمبود ظرفیت جذب در پوهنتون های افغانستان بی نتیجه باقی مانده بودند.

اما معین امور محصلین میگوید وزارت معارف و وزارت صحت عامه در نظر دارند که شماری از بی نتیجه های احتمالی امتحانات کانکور امسال را به مراکز تحصیلات نیمه عالی جذب کنند.

آقای صدیقی میگوید امسال مراکز اخذ امتحانات کانکور در ۳۴ ولایت در نظر گرفته شده تا داوطلبان بتوانند بدون کدام محدودیت در امتحانات شرکت کنند.

آقای صدیقی همچنان میگوید به خاطر جلوگیری از تقلب در امتحانات کانکور در سال جاری راه کارهای مشخص در نظر گرفته شده است.

وزارت تحصیلات عالی همچنان میگوید نظر به تقاضای مردم، وزارت تحصیلات عالی در سال جاری برای بلند بردن ظرفیت جذب در پوهنتون های افغانستان تلاش کرده است.

او از ایجاد پنج مؤسسه تحصیلات عالی در ولایات فراه، ارزگان، غور، پکتیکا و سرپل و ایجاد چندین دیپارتمنت در پوهنتون ها به عنوان تلاش هایی یاد میکند که به خاطر بلند بردن ظرفیت جذب در پوهنتون های افغانستان صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG