لینک های دسترسی

Breaking News

نشست چهار جانبه؛ وضعیت مهاجرین افغان در ایران و پاکستان بررسی می‌شود


قرار است که نشست چهارجانبه افغانستان، ایران، پاکستان و کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان برای بررسی وضعیت مهاجرین افغان در ایران و پاکستان برگزار شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان گفته است که برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین در کشورهای همسایه، به زودی نشست‌های سه جانبه و چهارجانبه میان افغانستان، ایران، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان برگزار خواهد شد.

سید عبدالباسط انصاری، یکی از مسوولان مطبوعاتی این وزارت به صدای امریکا گفت که هدف اساسی این نشست‌ها کمک به مهاجرین افغان از رهگذر دسترسی به خدمات، مسایل حقوقی چون آموزش، صحت و سایر بخش‌ها است.

آقای انصاری گفت که در این نشست‌ها وضعیت مهاجرین افغانستان در ایران و پاکستان بررسی خواهد شد تا به گفتۀ وی مشخص شود که دولت‌های میزبان با مهاجرین افغان چگونه برخورد دارند و به طور عموم چه اقداماتی برای بهبود وضعیت آنان روی دست گرفته شود. او گفت که احتمال دارد این نشست‌ها در اواخر ماه روان یا هم اوایل ماه آینده برگزار شود.

آصفه استانکزی، رییس مرکز حمایت و بهبود امور مهاجرین افغان در ایران، گفت که این نشست‌ها در حالی برگزار می‌شود که به دنبال تحولات سیاسی درافغانستان صدها هزار مهاجر راهی ایران شده و در بخش‌های مختلف دچار مشکلات اند.

خانم استانکزی افزود که برگزاری چنین نشست‌ها می‌تواند در سامان‎دهی مهاجرین بدون مدرک در ایران، دسترسی به حق آموزش و همچنان خدمات بهداشتی تاثیرات مثبت بگذارد.

او ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌المللی کمک‌های مالی را برای کشورهای میزبان مهاجرین افغان، مانند ایران و پاکستان، بیشتر کند، زیرا به گفتهٔ وی افزایش این کمک‌ها از یک سو موجب افزایش کمک ها برای مهاجرین می شود و از سوی دیگر آنعده از مهاجرین که فاقد اسناد مهاجرت اند،‌ به درستی مدیریت خواهند شد.

عنایت‌الله الکوزی، یکی از مهاجرین افغان در ایران، به صدای امریکا گفت که پس از حملۀ مشهد، مهاجرین افغان روزگار خوشی در ایران نداشتند. او گفت که شماری از ایرانی‌ها به گونۀ خودسر به آزار و اذیت مهاجرین پرداختند که سرانجام توسط نیروهای امنیتی اوضاع به کنترول در آمد و اکنون وضعیت قناعت بخش است.

نشست‌ سه جانبه افغانستان، ایران و پاکستان، و همچنان نشست چهارجانبۀ این کشورها و کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان در حالی برگزار خواهد شد که طی روزهای اخیر تنش‌ها میان طالبان و ایران به ‌دلیل ادعای بدرفتاری با مهاجرین افغان در ایران افزایش یافته است.

برعلاوۀ تظاهرات برخی از شهروندان افغان در کابل، هرات و خوست، قنسولگری ایران در هرات هدف حملۀ سنگ اندازی معترضان قرار گرفت و دروازۀ آن به آتش کشیده شد، مظاهراتی که موجب شد تا وزیر خارجهٔ‌ ایران از مقام های طالبان خواهان توضیح در مورد شود.

در واکنش به این برخورد، حکومت ایران شارژدافیر افغانستان را احضار کرد و از این برخورد اعتراض خود را ابراز داشت.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین، هم اکنون بیش از پنج میلیون مهاجر افغان در ایران و پاکستان بدون کدام مدرک قانونی زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG