لینک های دسترسی

Breaking News

توافق کابل و اسلام آباد برای نشست تدوین نقشه صلح


پس از کنفرانس قلب آسیا، این نخستین تماس مقامهای ارشد افغانستان و پاکستان است.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که راحیل شریف لوی درستیز اردوی پاکستان روز یکشنبه در مورد مسایل امنیتی، مبارزۀ مشترک بر ضد دهشت افگنی، آغاز روند صلح افغانستان و تبادلۀ معلومات میان کابل و اسلام آباد با رئیس جمهور محمد اشرف غنی صحبت کرد.

آغاز دوبارۀ مذاکرات صلح افغانستان یکی از مسایل مهم مورد بحث در تماس های اخیر رهبران دو کشور بوده است. این روند پس از نشر خبر مرگ ملا عمر در ماه جولای سال روان متوقف شد.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه یی گفته است که رئیس جمهور غنی و لوی درستیز پاکستان توافق کردند تا روند صلح و گفتگو با آن گروه های طالبان که آماده مذاکره و آشتی هستند، ادامه یابد.

مقامهای هر دو کشور همچنان گفته اند که گروه‌هایی که به خشونت و ارتکاب اعمال دهشت افگنی ادامه می‌دهند، از طریق چارچوبی برخورد صورت گیرد که دو طرف روی آن توافق کنند.

ارشدترین مقام نظامی پاکستان و رئیس جمهور افغانستان همچنان توافق کرده اند تا نخستین نشست چهارجانبه میان افغانستان٬‌ پاکستان٬‌ ایالات متحده امریکا و چین برای تدوین یک نقشه راه جامع با قید مسوولیت‌های مشخص اعضای نشست برای دست یافتن به صلح در ماه جنوری سال ۲۰۱۶ دایر گردد.

برعلاوه، مقامهای هر دو کشور تاکید کردند تا برای جلوگیری از فعالیت آزادانۀ دهشت افگنان، هر دو کشور اجازه ندهند که از قلمرو شان برای طرح و تطبیق اعمال دهشت افگنی و خشونت استفاده شود.

همچنان برای بهبود روابط و اعتمادسازی بیشتر تاکید صورت گرفت تا نشست‌های دوجانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدهای مشترک و همآهنگی بهتر افزایش یابد.

لوی درستیز اردوی پاکستان دیدار جداگانه با عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان نیز داشت، اما جزئیاتی از گفتگوهای دو طرف تا کنون نشر نشده است.

با اینحال جاوید فیصل، معاون سخنگوی آقای عبدالله به صدای امریکا گفت که حکومت افغانستان برای گفتگو های صلح آمادگی دارد اما افزود که آغاز گفتگو های صلح باید پایان جنگ باشد. او افزود زمانیکه گفتگو های صلح آغاز می شود، طالبان مسلح باید جنگ را توقف داده و افغانان بی گناه را نکشند.

پس از سفر رئیس جمهور محمد اشرف غنی در آغاز ماه جاری به اسلام آباد، این نخستین سفر یک مقام اردوی پاکستان به افغانستان می باشد.

XS
SM
MD
LG