لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی شورای صلح افغانستان را دایر کرد


کرزی شورای صلح افغانستان را دایر کرد

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان جلسه شورای صلح را افتتاح کرد که برای کمک به مصالحه با طالبان و گروه های تندرو دیگر سازمان دهی شده است.

اولین جلسه 70 عضوی این شورا روز پنجشنبه در نهمین سالگرد آغاز جنگ تحت رهبری ایالات متحده درافغانستان واقع شد. مامورین سابق طالبان، رئیس جمهور سابق و رهبران مذهبی و ملکی افغان در شورای صلح شامل هستند.

در این جلسه، حامد کرزی ازطالبان خواست تا برای ملحق شدن دراعاده صلح درافغانستان از فرصت استفاده کنند. حکومت شورشیان را ترغیب کرد تا خشونت را تقبیح کرده به قانون اساسی احترام گذارند. اما گروه تندرو به طور واضح تا زمانی که قوای خارجی افغانستان را ترک نکنند هرگونه مصالحه را نپذیرفته اند.

اداره براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده حمایت خود را از مساعی حکومت افغانستان برای مذاکره صلح با طالبان بیان داشته است.

سال روان مرگبارترین سال برای قوای بین المللی از زمان آغاز جنگ درافغانستان می باشد.

ناتو روز پنجشنبه گفت یک حمله شورشیان یک تن ازعساکر خدمتی شان را در شمال افغانستان هلاک ساخته است.

ناتو همچنین گفته است قوای ائتلاف در افغانستان یک رهبر ارشد طالبان را کشته است که او مسئول سازمان دهی حملات علیه پولیس افغان بود. ائتلاف گفته است مولوی جوادالله درمیان هشت شورشی کشته شده در حملات هوایی ناتو و عملیات تعقیبی در ولایت تخار درشمال افغانستان بروز چهارشنبه بود.

ناتو می گوید جوادالله اختطاف ها وحملات بم گذاری کناره جاده را سازمان دهی می کرد. ناتو گفته است او همچنین به حملات اخیر بر پایگاه پولیس در ولایت قندوز ارتباط داشت که درآن 10 پولیس ملی افغان کشته شد.

ائتلاف همچنین گفت قوای مشترک افغان و ناتو والی منصوب شده طالبان درولایت بادغیس را طی عملیاتی بروز چهارشنبه کشتند.

XS
SM
MD
LG