لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری


افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید در شش ماه اول سال جاری میزان صادرات افغانستان افزایش قابل ملاحظه داشته است. اما مسؤولین اتاق تجارت و صنایع می گویند ادامه این روند بستگی به باز بودن راه های ترانزیت میان افغانستان و پاکستان دارد.

اتاق تجارت همچنان از حکومت می خواهد که هرچه زودتر مشکلات ترانزیت میان افغانستان و پاکستان را حل کند.

مسؤولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند در سه ماه اول سال روان میزان صادرات افغانستان در مقایسه با ربع اول سال گذشته حدود ٦١ درصد افزایش را نشان می دهد.

قربان حقجو، رئیس عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، به روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در این مورد گفت "مجموع صادرات ما در ربع دوم سال گذشته به ٩۰۵۰ تن می رسید، اما خوشبختانه امسال مجموع صادرات میوه و سبزیجات ما در ربع دوم سال به ٣۰۰٤٦ تن میرسد که این یک رقم درشتی را نشان میدهد. اگر روند به همین شکل ادامه یابد، اگر از طریق بندر کراچی پاکستان به هند و سایر کشورها صادرات داشته باشیم و موترهای افغان را اجازه دهند که تا آنجا برود، من میتوانم برای شما بگویم که امسال صادرات ما تا مرز ۵۰۰ الی ۷۰۰ میلیون دالر خواهد رسید."

افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری
افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری

به گفته آقای حقجو در ربع دوم سال روان میزان صادرات افغانستان ٦۷ درصد افزایش داشته است.

سال گذشته میزان صادرات اقلام تجارتی افغانستان به ٣٦۵ میلیون دالر می رسید.

این افزایش از درک میوه، سبزیجات، و آهن آلات صورت گرفته است که بخش عمده آن از پاکستان و از آن طریق به کشورهای دیگر وارد می گردد.

به گفته مسؤولین اتاق تجارت افغانستان بخشی از صادرات ربع اول امسال را آهن آلات تشکیل داده است که به پاکستان صادر شده است، اما مسؤولین اتاق تجارت می گوید با این که فروش آهن آلات باعث بلند رفتن صادرات شده است اما اگر این اقلام به صورت ذوب شده تولید و صادر گردد، به نفع افغانستان خواهد بود.

قربان حقجو می گوید پاکستان هنوز هم به عنوان یکی از طرف های قوی تجارتی افغانستان مطرح است و بخش عمده اقلام تجارتی افغانستان به این کشور صادرمی شود.

او افزود "ارقام نشان می دهد از مجموع صادراتی که صورت گرفته ما ٨٣ درصد به پاکستان در مدت دو ربع صادرات داشته ایم، یعنی حدود ١١١ میلیون و ٨۷۰۰۰۰ دالر در ربع اول ما به پاکستان صادرات داشته ایم. ٨٣۷۰۰۰۰ دالر به هندوستان، ٣۵٦۰۰۰۰ دالر به روسیه و به همین شکل ١٩۰۰۰۰۰ دالر به ایران، یعنی پاکستان به عنوان یکی از طرف های قوی تجارتی ما، در صدر جدول قرار دارد."

افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری
افزایش قابل ملاحظه صادارات افغانستان در شش ماه اول سال جاری

مسؤولین اتاق تجارت می گوید باز بودن راه پاکستان در دو ربع اول سال جاری نقش قابل ملاحظه در بلند رفتن میزان صادرات افغانستان داشته است.

سال گذشته در همین زمان به دلیل جاری شدن سیلاب ها در پاکستان موانع جدی در راه صادرات میوه و سبزی جات افغانستان ایجاد گردید و تاجران از این ناحیه صدماتی را متقبل شدند.

به اساس ارقامی که مسؤولین اتاق تجارت و صنایع ارایه می کند، میزان واردات افغانستان در ربع اول سال جاری یک میلیارد و چهل و پنج ملیون دالر بوده است که نشان می دهد ٨۷ درصد کسر بیلانس تجارتی در ربع اول سال جاری وجود داشته است.

در همین حال، خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان، می گوید هنوز هم موانع زیادی در راه ترانزیت افغانستان با پاکستان وجود دارد که مشکلات جدی را برای تاجران افغان به باور آورده و باعث بلند رفتن نرخ مواد در داخل افغانستان شده است.

خان جان الکوزی می گوید تفسیر و برداشت های دوگانه ای از قرارداد ترانزیت و تجارت میان افغانستان و پاکستان صورت می گیرد که باعث بروز مشکلات برای تاجران افغان شده است.

وی در این مورد افزود "شما شنیدید که هشتاد درصد این صادرات به پاکستان بوده است، این اموال از روی مجبوریت به پاکستان صادر شده است، اگر این اموال به هند صادر شده می توانست، صد دالر ما به چهار صد دالر می رسید. در زمینه واردات و صادرات، مشکلات جدی ما، قرارداد ابتا است، امریکایی ها هم میگویند که این قرارداد خوبی است، ما هم میگویم که این یک قرارداد خوب است، اما در هنگام تفسیر و تفصیل کسی نمی داند که این چه است. پاکستان از این قرارداد یک مفهوم را بیان می کند و ما مفهوم دیگری را"

اقای الکوزی همچنان گفت همین اکنون ٩۰۰ کانتینر اموال تاجران افغان در پشاور متوقف است که از سوی پاکستان اجازه بارگیری و حرکت را دریافت نکرده است.

مسؤولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان همچنان می گویند بی ثباتی ها و به خصوص کشمکش ها میان قوه سه گانه دولت افغانستان نیز بر معاملات تجارتی تاثیرات ناگوار بر جا گذاشته که در نتیجه باعث بلند رفتن نرخ ها در افغانستان شده است.

XS
SM
MD
LG