لینک های دسترسی

Breaking News

زندگینامه مختصر احمد ولی کرزی


زندگینامه مختصر احمد ولی کرزی
زندگینامه مختصر احمد ولی کرزی

احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در سال ١٩٦١ در ولسوالی "کرز" در قندهار در جنوب افغانستان به دنیا آمد.

وی به شمول حامد کرزی، شش برادر و یک خواهر داشت. احمد ولی کرزی از سال ٢۰۰۵ به این سو به حیث عضو شورای ولایتی قندهار و بعد رئیس این شورا در حکومت فعلی افغانستان ایفای وظیفه نمود.

گرچه وی مکررا از جانب پارلمان افغانستان به شمولیت در قاچاق مواد مخدر متهم گردید ولی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان این اتهامات را علیه برادرش رد کرد و مقامات ایالات متحده در زمان حکومت جورج بش بیان داشتند که ثبوت موثقی را برای محکومیت وی در دست ندارند.

احمد ولی کرزی چند بار از سوقصد جان به سلامت برد که شامل حمله پنج بم گذار انتحاری به تاریخ اول ماه اپریل بر دفتر شورای ولایتی قندهار میگردد.

وی به تسهیل تقلب در انتخابات ریاست جمهوری به نفع برادر خود حامد کرزی متهم گردید و در سال ٢۰۰۷ رانالد نیومن، سفیر وقت ایالات متحده در افغانستان کوشش نمود تا احمد ولی کرزی را به حیث سفیر به خارج بفرستد تا از شایعات بیشتر منفی سیاسی در بخش وی و حکومت برادرش جلوگیری نماید.

همچنین گفته شده است که وی در مذاکرات با طالبان جهت موافقه روی یک آتش بس موقت در طول انتخابات ریاست جمهوری سال ٢۰۰٩ نقش حیاتی داشت.

احمد ولی کرزی با امریکایی ها در قندهار همکاری مینمود ولی شمولیت در فهرست دفتر استخبارات مرکزی ایالات متحده (سی آی ای) را رد کرده و گفته بود که من دفتری را به نام سی آی ای نمی شناسم و هرگز پولی از آن دریافت نکرده ام و من به امریکایی ها کمک میکنم چرا که منحیث یک افغان وظیفه من است.

احمد ولی کرزی توسط رئیس محافظین خود امروز سه شنبه در قندهار بقتل رسید. طالبان مسؤولیت کشته شدن وی را بر عهده گرفته اند.

XS
SM
MD
LG