لینک های دسترسی

Breaking News

روز جهانی بشردوستانه؛ '۳۰ امدادرسان طی دو سال گذشته در افغانستان کشته شده اند'


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) در پیامی به مناسبت روز جهانی بشردوستانه اعلام کرد که در جریان دو سال گذشته ۳۰ کارمند کمک‌های بشری در افغانستان کشته شده اند.

دانیل ایندرز، مسوول بخش افغانستان اوچا، در پیامی ویدیویی به مناسبت روز جهانی بشردوستانه، ۱۹ اگست (۲۸ اسد) گفت: "ما برای احترام به امدادگرانی که در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده اند، مجروح شده اند، ربوده شده اند و بازداشت شده اند یا هنوز زندانی و در توقیف اند، یک دقیقه سکوت می‌کنیم."

به گفتۀ او، اکثر قربانیان واکسیناتوران برنامه محو پولیو یا افرادی بودند که در برنامه‌های ماین‌روبی کار می‌کردند.

این مقام ملل متحد گفت که افغانستان همچنان کشوری پر از چالش برای امدادگران در جهان است.

او افزود: "به مناسبت این روز جهانی بشردوستانه، سازمان ملل متحد و همکاران و شرکای آن در افغانستان برای تجلیل دست به دست هم داده اند تا از زنان و مردان امدادگری که جان‌ها را در چالش برانگیزترین محیط جهان برای فراهم‌کردن کمک‌های نجات‌بخش هر روز ندگی خود را وقف می‌کنند، ستایش کنند."

ایندرز گفت که امسال روز جهانی بشردوستانه هم‌زمان به سالروز انفجار بم ۲۰ سال قبل در هوتلی در بغداد گرامی‌ داشت می‌شود.

در انفجار بم در بغداد ۲۲ تن از کارکنان عالی رتبه سازمان ملل از جمله سرجیو ویرا ملو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد، جان باختند.

ایندرز با بیان اینکه انفجار در بغداد شکل خدمات بشردوستانه را در جهان تغییر داد افزود: "اگرچه امدادگران بشردوستانه در جهان امروز در سطح بین‌المللی قابل احترام استند، اما شاهد بوده ایم که امدادگران به طور فزاینده ای مورد حمله قرار می‌گیرند."

کاهش کمک‌ها به افغانستان

مسوول بخش افغانستان اوچا گفت که در سال گذشته، امدادگران به بیش از ۲۶ میلیون نفر نیازمند در ۴۰۱ ولسوالی افغانستان کمک رساندند.

با این حال، این مقام سازمان ملل گفته است که اگرچه نیاز به کمک‌های بشری در افغانستان افزایش یافته است، اما منابع برای فراهم‌کردن کمک‌ها به این کشور در حال خشک شدن است.

ایندرز تاکید کرد که آنها به تلاش‌های خود برای کمک‌رسانی به افغان‌ها ادامه خواهند داد. او گفت که در حال حاضر ۲۹ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشری نیازمند استند.

این در حالی است که هفته گذشته این اداره گفته بود که ۵۷۰.۷ میلیون دالر برای فراهم‌کردن کمک به افغان‌های نیازمند در زمستان پیشرو نیاز است.

بر اساس این گزارش ملل متحد، از جمله بودجه مورد نیاز حدود ۵۵۸.۴ میلیون دالر برای حمایت از فعالیت‌های مقدماتی آمادگی زمستانی مانند ارتقا و تعمیر سرپناه، خیمه، تهیه لباس گرم و کمپل اختصاص خواهد یافت.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد گفته است: "علاوه بر این، ۱۸۹.۷ میلیون دالر برای آماده‌سازی منابع، از جمله مواد غذایی، کمک‌های معیشتی و بسته‌های بهداشتی، قبل از مسدود راه‌های مناطق توسط آب و هوا مورد نیاز است."

اوچا تاکید کرده است که این فعالیت‌ها باید در سه ماه آینده اجرایی شود.

همچنان دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد گفته است که در سال روان میلادی برای امدادرسانی در افغانستان ۳.۲۳ میلیارد دالر نیاز بوده، اما تا ماه اگست تنها حدود یک میلیارد دالر آن فراهم شده و ۲.۴۳ میلیارد دالر بودجه هنوز هم کمبود است.

گروه

XS
SM
MD
LG