لینک های دسترسی

Breaking News

آیا جهان قادر به محو ایدز خواهد شد؟


هم اکنون ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان HIV مثبت اند.
هم اکنون ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان HIV مثبت اند.

شعار امسال روز جهانی ایدز "رساندن به صفر" است. سازمان ملل متحد می گوید که از سال ۲۰۰۰ به اینسو واقعات جدید HIV تا ۳۵ درصد کاهش یافته است و نیز مرگ و میر ناشی از ایدز در مقایسه با سال ۲۰۰۴ تا ۴۲ درصد کاهش یافته است.

جامعۀ جهانی راه درازی را در مبارزه بر ضد HIV/AIDS پیموده است. امروز، با درمان مناسب، افراد مبتلا به HIV زندگی درازتر و تندرست تری را سپری می کنند. اگر بیماران مبتلا به ایدز، دوای ضد این بیماری را بگیرند، مقدار ویروس در خون آنان بسیار اندک بوده و ممکن نیست که دیگران را آلوده بسازد.

مرکز کنترول امراض ایالات متحده امریکا می گوید که گرفتن یک تابلیت ضد ویروس عامل ایدز می تواند از انتقال HIV به کسانیکه آلوده به این ویروس نیستند، جلوگیری کند.

داکتر انتونی فاوچی یکی از مسوولان بخش مبارزه با HIV/AIDS در انستیتیوت ملی صحت ایالات متحده امریکا می گوید که مبارزه بر ضد HIV/AIDS در سطح جهان، مرحلۀ دشوار خود را پیموده است.

آقای فاوچی گفت "اگر به سیر یا گراف واگیری ایدز نگریسته شود، ما در مسیر پایان بخشیدن آن قرار داریم، با در نظر داشت درک ما از وضعیت کنونی بیماری این مطلب را بیان می کنم، زیرا همواره می دانستیم که این بیماری در حال افزایش است، اکنون گراف این بیماری هموار شده و سیر نزولی آن آغاز گردیده است."

هم اکنون ۳۷ میلیون فرد مبتلا به HIV در جهان وجود دارد. هر سال دو میلیون واقعۀ جدید ابتلا به این ویروس و یک میلیون مرگ ناشی از HIV/AIDS گزارش داده می شود، اما حتا در کشور های جنوب صحرای اعظم افریقا پیشرفتهایی در زمینۀ مبارزه با HIV/AIDS رونما شده است.ملل متحد گزارش می دهد که ابتلا به ویروس HIVدر افریقا، از سال ۲۰۰۰ به اینسو، ۴۱ درصد کاهش داشته است.

داکتر دیبوره برکس، هماهنگ کنندۀ برنامۀ جهانی مبارزه با ایدز در وزارت خارجۀ ایالات متحده می گوید که افراد جوان در کشورهای جنوب صحرای افریقا به گونۀ خاص در معرض خطر بلند ابتلا به HIV/AIDS قرار دارند.

داکتر برکس گفت "مردان سالمند هنوز هم زنان بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال را با ویروس آلوده می سازند، سپس آن زنان جوان پنج یا شش سال بعد، شریکان جنسی مرد خود را که در حدود ۲۰ سال عمر می داشته باشند، به ویروس HIV/AIDS آلوده می سازند. پس اگر قرار باشد که مسیر کلی واگیری HIV تغییر داده شود، باید مردان سالمند درمان شوند و برنامه هایی روی دست گرفته شود که زنان جوان آلوده به این ویروس نشوند."

از سوی دیگر، معتادانی که به گونۀ زرقی مواد مخدر استعمال می کنند و نیز مردان همجنسگرا بیش از همه در معرض خطر بلند ابتلا به HIV قرار دارند.

رادنی مک‌کوی فعال مبارزه با ایدز که خودش نیز HIV مثبت است از بزرگترین چالشهای فرا راه این بیماری و داشتن نسل عاری از ایدز سخن می گوید.

مک‌کوی می گوید که به گونۀ مثال حرف نزدن در مورد HIV، حرف نزدن در مورد فعالیت جنسی، نپذیرفتن اینکه باید آزمایش شویم، امتناع از تصدیق اینکه HIV یک معضل است و امتناع از خطراتی که خود با آن روبرو استیم، اساساً چالشهای عمده فرا راه ریشه کن ساختن HIV/AIDS اند.

پذیرفتن این که HIV یک واقعیت است، زدودن ننگ مرتبط با HIV و تجویز دوای ضد ایدز به شماری بیشتر مبتلایان این بیماری، اقداماتی است که می تواند جهان را به هدف" رساندن ایدز به صفر" نایل سازد.

XS
SM
MD
LG