لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: تا حال شاهد اقدامات کافی پاکستان در برابر تندروان نبوده ایم


مقامات ایالات متحده و افغانستان ادعا می کنند که پاکستان هنوز هم از تندروان مستقر در آن کشور حمایت می کند، ادعای که از سوی اسلام آباد رد شده است
مقامات ایالات متحده و افغانستان ادعا می کنند که پاکستان هنوز هم از تندروان مستقر در آن کشور حمایت می کند، ادعای که از سوی اسلام آباد رد شده است

مقامات امریکایی گفته اند که ایالات متحده تا حال شاهد اقدامات قابل ملاحظۀ پاکستان در قسمت سرکوبی گروه های تندرو مثل شبکۀ حقانی مستقر در آن کشور نبوده اند.

در ماه های اخیر روابط میان واشنگتن و اسلام آباد پر تنش بوده است. مقامات امریکایی گفته اند که حکومت پاکستان اقدامات لازم را برای سرکوبی تندروان مستقر در آن کشور روی دست نگرفته و روی همین دلیل، ایالات متحده در ماه جنوری کمک امنیتی خود را به پاکستان که دو میلیارد دالر می شود، به حالت تعلیق در آورد.

واشنگتن به این باور است که تندروان در پاکستان پناهگاه های امن دارد و از آنجا حملات شان را بر ضد قوای بین المللی و حکومت افغانستان سازماندهی می کنند.

با آنهم جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، سه شنبۀ گذشته گفت که شاهد اقدامات مثبت پاکستان در برابر تندروان مستقر در آن کشور بوده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امریکایی که نخواست نامش ذکر شود، نوشته است "فکر می کنم که پاکستان در برابر درخواست ما پاسخگو بوده است."

با آنهم این مقامات امریکایی گفته است که حکومت پاکستان فقط اندکی در برابر خواست ایالات متحده، پاسخگو بوده است.

مقامات امریکایی برای پاکستان گفته اند که اگر آنان خواهان بر طرفی تعلیق کمک های امنیتی استند، باید اقدامات مشخص را در برابر تندروان مستقر در آن کشور روی دست گیرند.

در همین حال، جنرال جوزف ویتال، قوماندان قوای مرکزی ایالات متحده، چهار شنبۀ گذشته در جلسۀ استماعیه کانگرس ایالات متحده گفت که با وجود فشار های ایالات متحده بر پاکستان، اسلام آباد هنوز هم از طالبان و سایر گروه های دهشت افگنی در مناطق مرزی با افغانستان حمایت می کند.

زمانیکه از آقای ویتال پرسیده شد که آیا پاکستان هنوز هم از فعالیت های دهشت افگنی در افغانستان حمایت می کند یا خیر، این جنرال امریکا در پاسخ گفت که شاهد برخی اقدام "مثبت" اسلام آباد بوده است، اما تاکید کرد که "برایتان گفته نمی توانم که آیا شاهد تغییرات قاطع بوده ایم یا خیر."

XS
SM
MD
LG