لینک های دسترسی

Breaking News

راه‌اندازی تظاهرات بر ضد پاکستان در کندهار


Anti Pakistan protest

صدها باشندۀ کندهار، امروز در واکنش به کشته‌شدن یک سرباز سرحدی افغان و زخمی‌شدن دو تن دیگر در گلوله‌باری پولیس سرحدی پاکستان که به روز پنجشنبه به وقوع پیوست، در آن ولایت مظاهره کردند.

مظاهره‌کنندگان بیشتر ساکنان ولسوالی‌های سپین‌ بولدک، ریگستان و شورابک بودند که یک روز پیش، نیروهای سرحدی پاکستان آن مناطق را هدف حملات راکتی قرار داده بودند.

تظاهرات از شورای ولایتی آغاز و در چوک شهیدان شهر کندهار پایان یافت. مظاهره‌کنندگان پاکستان را همسایۀ بد قلمداد کردند و مدعی شدند که آن کشور عامل تمام بدبختی‌ها در افغانستان است.

به گفتۀ پولیس کندهار، پنجشنبه گذشته، در منطقۀ "سرو څاهان" واقع در بین ولسوالی‌های شورابک و سپین‌بولدک، میان مرزبانان افغان و پاکستانی یک درگیری دوساعته به وقوع پیوست که در نتیجه یک سرباز سرحدی افغان کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

هنوز دلیل اصلی این درگیری روشن نیست، اما پولیس کندهار ادعا کرده است که این درگیری زمانی رخ داد که شماری از طالبان مسلح سوار بر موترسایکل زمانیکه تلاش می کردند وارد خاک افغانستان شوند، مورد هدف حمله پولیس سرحدی قرار گرفتند و به خاک پاکستان برگشتند. پس از آن، نیروهای سرحدی پاکستان، پوسته‌های پولیس سرحدی افغانستان را هدف حملات سلاح های سنگین قرار داد که در نتیجۀ آن حد اقل یک پولیس کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

پاکستان هنوز در مورد درگیری روز پنجشنبۀ گذشته، تبصره‌ای نکرده و آن را رد نیز نکرده است.

مقامات پاکستانی، پس از وقوع این رویداد به صدای امریکا گفته بودند که در این زمینه تحقیقاتی را انجام خواهند داد.

پاکستان در قبال تظاهرات امروز نیز واکنشی نشان نداده است اما سفارت آن کشور در کابل، تظاهرات روند سبز در نزدیکی این سفارت را نکوهش کرده بودند.

حاجی نصرالله از تنظیم‌کنندگان تظاهرات امروز کندهار به صدای امریکا گفت "می‌خواهیم که در مقابل عملکرد غیرمسؤولانه پاکستان، نفرت خود را نشان دهیم. برای اولین بار نیست بلکه بارها به حریم ما پاکستان تجاوز کرده است و می‌خواهد که زندگی آرام ما را برهم زند".

مظاهره‌کنندگان گفتند، هر کشوری که پلان تجاوز به افغانستان را طرح کند، مجبور اند که از خاک وطن و استقلال شان دفاع کنند.

شیر آقاخان، رئیس شورای بلوچ‌ها و از اشتراک‌کنندگان این تظاهرات، از سران حکومت وحدت ملی انتقاد کرد که آنها به "تقسیم حکومت" مصروف اند و به مداخله کشورهای همسایه "توجه" ندارند.

او افزود، آن باشندگان "محروم" سرحدی که حکومت هیچ "توجهی" به آنان نکرده است، با "شجاعت" از سرحدات شان "دفاع" می‌کنند.

مظاهره‌کنندگان در قطعنامۀ شان، از سازمان ملل متحد و اعضای سازمان سارک خواستند که جلو مداخلۀ کشورهای همسایه را در امور افغانستان بگیرند.

XS
SM
MD
LG