لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ، اتمر را خدمتگار صادق به میهن خواند


مقام‌های جمعیت اسلامی افغانستان در مورد دست داشتن مقام‌های امنیتی افغان در رویدادهای اخیر ابراز تردید کرده اند

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی آن کشور، وظیفۀ خود را "با کمال صداقت به میهن" انجام می‌دهد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پیشداوری در مورد مسوولان بخش امنیتی سبب تشویش و پراگنده شدن تمرکز قوای مسلح شده و نیز نخبگان سیاسی و مقام‌های دولتی را با "درایت کامل" به وحدت نظر و حفظ اجماع برای فایق آمدن به مشکلات موجود ترغیب کرده است.

ساعاتی پیش از نشر اعلامیۀ ارگ، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان خواستار برکناری آقای اتمر شده بود.

آقای ربانی رویدادهای مرگبار در افغانستان به شمول حمله بر شفاخانۀ چهار صد بستر و قول اردوی بلخ و نیز انفجار مرگبار اخیر در کابل را پرسش برانگیز خوانده و گفت که این رویدادها در در مورد "ارادۀ مسؤولان نهادهای امنیتی" در زمینۀ مبارزه آنان با گروه‌های تروریستی "تردید" ایجاد می‌کند.

رئیس جمعیت اسلامی، همکاری این حزب را با دولت مشروط به برآورده شدن سه خواست؛ برکناری حنیف اتمر و رهبری نهادهای امنیتی، پیگیری رویدادهای خونین اخیر و محاکمۀ عاملان آن و تطبیق کامل توافقنامۀ تشکیل حکومت وحدت ملی، دانست.

پیش از این قادر شاه سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان ادعای مقام‌های جمعیت اسلامی را "سیاسی" خوانده و گفته بود که پست مشاوریت امنیت ملی افغانستان صلاحیت اجرایی ندارد.

قرار است افغانستان فردا میزبان نشست "پروسۀ کابل" باشد و ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر اهمیت این نشست گفته است که حمایت از این نشست وظیفۀ ملی همه افغان‌ها است و ایجاد مشکل در روند برگزاری این نشست "خلاف منافع ملی" محسوب می شود.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG