لینک های دسترسی

Breaking News

حزب جمعیت: اتمر و مسوولان امنیتی حکومت برکنار شوند


شماری از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان این خواست شان را امروز در کابل اعلام کردند

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، همکاری این حزب را با حکومت وحدت ملی، مشروط به عملی‌شدن سه خواست آنان، شامل برکناری محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان دانست و گفت، اگر حکومت به زودترین فرصت در مورد خواست‌های آنان اقدام نکند، رهبری حزب جمعیت اسلامی، تصمیم بعدی خویش را خواهد گرفت.

آقای ربانی، که در واکنش به رویدادهای اخیر در کابل، سخنرانی می‌کرد، در مورد اینکه تصمیم بعدی، حزب جمعیت اسلامی چه خواهد بود، اظهار نظر نکرد؛ اما گفت که تصمیم بعدی، در مشوره با رهبری این حزب گرفته خواهد شد.

آقای ربانی افزود "جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان شریک حکومت وحدت ملی، عملی‌شدن سه خواست مشخص را با قاطعیت می‌خواهد، یک، برکناری مشاور امنیت ملی و رهبری نهادهای امنیتی و تقرر شخصیت‌های قابل قبول، به جای آنها. دوم، پیگیری شفاف حوادث خونین روزهای چهارشنبه، جمعه و شنبه شهر کابل و به دادگاه معرفی‌کردن عاملین و دستوردهندگان این حوادث. سوم، تطبیق کامل موافقتنامۀ حکومت وحدت ملی، به عنوان بنیادی‌ترین سند مشروعیت این حکومت".

آقای ربانی، تطبیق مواد موافقتنامۀ حکومت وحدت ملی را، شرط "استقرار نظام در آینده" خواند.

رئیس جمعیت اسلامی، اظهار امیدواری کرد که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان، در کنار آنان بی‌ایستد.

او حمله‌های انتحاری و انفجاری در شاه شهید، بر ریاست محافظت رجال برجسته، شفاخانۀ چهارصد بستر، دهمزنگ، قول اردوی 209 شاهین، سقوط ولایت کندز، بخش‌های از هلمند و دیگر مناطق افغانستان را، پرسش برانگیز خواند و گفت این رویدادها در مورد "ارادۀ مسؤولان نهادهای امنیتی" در زمینۀ مبارزه آنان با گروه‌های تروریستی "تردید" ایجاد می‌کند.

آقای ربانی در ادامه، با یادآوری از حادثات هفتۀ اخیر در کابل و خوست، مسؤولان نهادهای امنیتی را به "بی‌کفایتی" متهم و ادعا کرد "حلقه‌ها و کسانی در این نهادها وجود دارند که ممکن است با تروریستان در تفاهم و تبانی قرار داشته باشند".

به گفتۀ رئیس جمعیت اسلامی، "آتش‌گشودن به روی مردم" در مظاهرۀ روز جمعه، پرسش‌های جدی را پیرامون "ناتوانی رهبری این نیروها" به میان می‌آورد.

در همین حال شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به موقف حزب جمعیت اسلامی، بعد از چاشت امروز به خبرنگاران گفت "در شرایط حساس ایجاب می‌کند که مردم افغانستان همدلی و اتحاد خود را حفظ کنند و مهم‌تر از اینکه در یک فضای باز و سازنده، روی نارسایی‌های را بحث کنند و راه‌های حل‌های معقول و سازندۀ که کمک کند به اصلاحات به نتیجه برسند".

به روز شنبه، مراسم تشیع جنازۀ پسر معاون مشرانو جرگه افغانستان - که با حضور مقام‌های بلندرتبۀ دولتی و چهره‌های سیاسی به شمول صلاح‌الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت خارجه و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه، در تپۀ بادام‌باغ کابل برگزار گردید - هدف سه انفجار پیهم قرار گرفت.

این مسأله واکنش‌های جدی را برانگیخت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت، لحظاتی پس از انفجار در کنفرانس خبری، گفت باید چگونگی تأمین امنیت این مراسم و چگونگی رسیدن سه انتحاری به محل ادای نماز، بررسی جدی صورت گیرد.

شورای امنیت ملی افغانستان روز گذشته در جلسه‌اش فیصله کرد با آنانی که در زمینه تأمین امنیت مراسم مذکور سهل‌انگاری کرده اند، برخورد جدی و قانونی صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG