لینک های دسترسی

Breaking News

حدود ۴۰۰ هزار سوری با خطر گرسنگی مفرط مواجه اند


سازمان های خیریه هشدار می دهند که اوضاع بشری مردم که در حومۀ دمشق، پایتخت سوریه، زندگی می کنند، اکنون به حد "بحران" رسیده است.

خبرگزاری اسو شیتید پرس گزارش می دهد که حکومت سوریه هنوز هم مانع انتقال کمک های بشری به مناطقی می شود که در نتیجۀ جنگ "شدیداً متاثر" شده است.

نیرو های حامی بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، منطقۀ غوطه را که در نزدیکی دمشق موقعیت دارد در محاصره دارند و حدود ۴۰۰ هزار نفر در آن منطقه زندگی می کنند. مردم این منطقه در فصل زمستان بدون غذای کافی، مواد سوخت و ادویه با زندگی پر مشقتی را سپری می کنند.

اما حکومت بشارالاسد مسدود کردن کمک های بشری به منطقه را رد می کند و ادعا دارد که "تندروان و دهشت افگنان" مانع انتقال کمک های بشری به آن منطقۀ آسیب دیده می شوند.

مقامات سازمان جهانی غذا گفته اند که شفاخانه ها در آن منطقه قادر به ارایۀ خدمات صحی نیستند و کودکان بیشتر از آن ناحیه متاثر شده اند.

جیکب کرن، رئیس سازمان جهانی غذا در سوریه، می گوید که پس از سال ها جنگ و کمبود مواد غذایی، مردم این منطقه بی نهایت لاغر شده اند و بسیاری آنان آنقدر گرسنه اند که "علوفۀ حیوانات" و غذای زباله ها را می خورند.

ملل متحد گفته است که از هر هشت کودک یکی آنان در منطقۀ غوطه به سوء تغذی دچار می باشد.

آقای کرن گفته است که "سوء تغذی در میان کودکان به صورت هشدار دهنده بلند است. در ماه می دو در صد کودکان سوء تغذی بودند و حال شمار آنان به ۱۲ در صد افزایش یافته است."

خبرگزاری اسو شیتد پرس گزارش می دهد که کاروان های امداد رسانی به ده ها باشندۀ این منطقه کمک های اولیه را فراهم کرده که ممکن برای یک ماه کافی باشد، در حالیکه صد ها هزار نفر نیازمند کمک های بشری در آن منطقه زندگی می کنند.

ابو الخیر، همآهنگ کنندۀ کمک های بشری در سوریه، گفته است "بسته های کمکی که ملل متحد فراهم می کند، توسط شورای غوطه، به چهار یا پنج بخش تقسیم می شود تا برای همه خانواده ها کمک برسد."

در همین حال، استفن دی مستورا، نمایندۀ ملل متحد برای سوریه، روز پنجشنبه گفت که گفتگو های صلح ژینف "فرصت طلایی بود که از دست رفت" و گفتگو های صلح که دو هفته قبل آغاز شد، بدون پیشرفت پایان یافت.

آقای دی مستورا در یک کنفرانس مطبوعاتی تایید کرد که "گفتگو های واقعی" میان مقامات حکومت سوریه و مخالفین حکومت آن کشور صورت نگرفته است.

در جنگ شش سالۀ سوریه بیش از ۴۵۰ هزار نفر در آن کشور کشته، صد ها هزار نفر دیگر زخمی و میلیون ها شهروند سوری یا از خانه های شان بیجا شده اند و یا هم مجبور به ترک کشور شان شده اند.

XS
SM
MD
LG