لینک های دسترسی

Breaking News

یک دپلومات ایرانی به اتهام تروریزم در بلجیم محاکمه می‌شود


بلجیم روند محاکمهٔ یک دپلومات ایرانی را امروز ۲۷ نومبر (هفتم قوس) آغاز کرد. این دپلومات ایرانی به طرح بمگذاری در جریان یک راهپیمایی مخالفین سیاسی ایران در پاریس، متهم است.

اسدالله اسدی، که در گذشته در ویانا زندگی می‌کرد، در صورتی که دست داشتن‌اش در حملهٔ خنثی شدهٔ جون ۲۰۱۸ ثابت شود، به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

این دپلومات ۴۸ ساله که در آلمان توقیف شده است، با ادعای مصوونیت، حاضر نشد در محکمه حضور یابد. اما سارنوالان بلجیمی می‌گویند که چون اعتبار دپلوماتیک او در اتریش قابل اعتبار است، آنان حق محاکمهٔ او را دارند.

روند محاکمهٔ دو شهروند دیگر ایرانی نیز در قضیه بم‌گذاری در پاریس و انتقال مواد انفجاری، آغاز شده است. مقامات گفته اند که مهرداد عارفانی، یک شاعر ایرانی مقیم بلجیم نیز با اسدی از طریق تیلیفون در تماس بوده است.

در صورت اثبات جرم، این سه متهم که در محکمه حضور یافته بودند، به مجازات تا ۲۰ سال زندان مواجه اند.

این چهار شهروند ایرانی تبار به تلاش برای انجام حملهٔ تروریستی یا سهیم شدن در فعالیت های یک گروه تروریستی متهم اند.

مقامات بلجیمی گفتند در ماه جون سال ۲۰۱۸ تلاش‌ها برای قاچاق مواد انفجاری به فرانسه را خنثی کردند؛ تلاشی که قرار بود راهپیمایی شورای ملی مقاومت ایران و مجاهدین خلق ایران را مورد حمله قرار دهد.

حکومت فرانسه در اواخر سال ۲۰۱۸ اتهام وارد کرد که استخبارات ایران در عقب این عملیات قرار دارد؛ اتهامی که ایران آنرا رد کرده و توقیف اسدی را غیر قانونی عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG