لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا کمیسیونی را برای بررسی ناکامی در افغانستان ایجاد می‌کند


ایالات متحده به تاریخ ۳۰ اکست همه قوای خود را از افغانستان بیرون کرد

کانگرس ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) به ایجاد کمیسیونی رای داد که ناکامی جنگ ۲۰ سالهٔ امریکا در افغانستان را بررسی کند، جنگی که در نهایت موجب شد تا طالبان بار دیگر در آن کشور مسلط شوند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که ایجاد این کمیسیون بخشی از بودجهٔ دفاعی ۷۶۸ میلیارد دالری ایالات متحده است که ۸۹ سناتور به آن رای مثبت و ۱۰ سناتور دیگر رای منفی داد.

این بودجهٔ دفاعی هفتهٔ گذشته از سوی مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد و انتظار می‌رود که جو بایدن، رییس جمهور امریکا، آنرا توشیح کند.

این کمیسیون که قرار است پس از توشیح رییس جمهور امریکا ایجاد شود، ۱۶ عضو از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه خواهد داشت.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که بر اساس پلان از قبل تعیین شده، برای این کمیسیون ضرب الاجل یکساله تعیین شده تا گزارش ابتدایی خود را تهیه کند و تا سه سال آینده، گزارش کامل خود را در مورد علت شکست ایالات متحده در افغانستان فراهم کند.

این کمیسیون موظف است تا ارزیابی همه جانبه را در مورد جنگ افغانستان انجام بدهد و پیشنهادات مشخصی را ارایه کند تا در عملیات تکتیکی و استراتیژیک در آینده از آن استفاده شود.

درس‌هایی که در جنگ افغانستان آموخته شده،‌ تاثیر افزایش قوای امریکا در افغانستان و تعیین ضرب الاجل برای کاهش قوای ایالات متحده، بخش‌هایی است که این کمیسیون موظف است آن را بررسی کند.

براک اوباما،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۰۹ میلادی دستور داد که ده‌ها هزار نظامی اضافی امریکایی به افغانسان اعزام شود، اما سپس، بخش اعظم قوای خود را از افغانستان بیرون کرد.

پس از آغاز مذاکرات امریکا با طالبان و امضای توافقنامه با این گروه در اواخر فبروری ۲۰۲۰، توافق شد که تمام قوای امریکایی تا ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون شوند. سپس رییس جمهور جو بایدن در اپریل ۲۰۲۱ مهلت خروج قوای امریکایی را تا پایان ماه اگست به تاخیر انداخت.

این کمیسیون همچنین وظیفه دارد تا پالیسی ایالات متحده در مورد افغانستان را قبل از حملات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ میلادی و جنگ ۲۰ سالۀ امریکا در افغانستان را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG