لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: قوای امریکایی نباید درگیر جنگی شود که قوای افغان‌ نمی‌خواهد در آن بجنگد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده از تصمیم‌اش در خصوص پایان بخشیدن ماموریت نظامی امریکا و بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که نیروهای امریکایی نمی‌توانند و نباید در جنگی درگیر شوند و بمیرند که نیروهای افغانستان مایل به رزمیدن در آن نیستند.

رییس جمهور بایدن روز دوشنبه ۱۶ اگست (۲۵ اسد) گفت که اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد؛ اشتباه درگیر شدن در یک جنگ بی پایان؛ جنگی که به سود علایق ملی امریکا نیست.

آقای بایدن خطاب به آنانی که می‌خواهند نیروهای امریکایی به افغانستان فرستاده شوند گفت که می‌خواهید چند نسل دیگر از فرزندان امریکا در جنگ داخلی افغانستان بجنگند در حالی که نیروهای افغان نمی‌خواهند در آن جنگ برزمند.

رییس جمهور ایالات متحده با انتقاد شدید از نیروهای افغان افزود که امریکا بیش از یک تریلیون دالر مصرف کرد و اردوی ۳۰۰ هزار نفری افغان را آموزش و تجهیز کرد؛ اردویی که به گفتۀ وی کمیت آن بیشتر از برخی از کشور عضو ناتو است.

رییس جمهور امریکا افزود "به آنان تمام وسایلی را دادیم که به آن نیاز داشتند و معاشات شان را پرداخت کردیم" اما به گفتۀ آقای بایدن، آنچه را امریکا به نیروهای افغان فراهم کرده نتوانست "تمایل جنگ برای آینده شان [افغان‌ها] بود".

انتقاد از رهبران سیاسی افغان

رییس جمهور ایالات گفت که رهبران سیاسی افغانستان برای رسیدن به راه حل سیاسی گرد هم نیامدند.

آقای بایدن علاوه کرد که به محمد اشرف غنی "گفتم که با طالبان برای رسیدن به توافق سیاسی کار کنید، اما او رد کرد و گفت که نیروهای افغان خواهند جنگید. اما واضح شد که اشتباه کرده بود".

در چند هفتۀ گذشته، طالبان با سرعت اکثریت‌ بخش‌های افغانستان را تصرف کرده و جنگجویان این گروه روز یکشنبه وارد شهر کابل شدند.

پاسخ به انتقادات داخلی

آقای بایدن گفت که او توافق با طالبان را از ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده به ارث برد و به گفتۀ وی بر اساس توافقی که حکومت آقای ترمپ با طالبان کرده بود، نیروهای امریکایی باید تا تاریخ اول ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک می‌کردند.

او همچنین افزود که نیروهای امریکایی در زمان ریاست جمهوری آقای ترمپ از حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت.

رییس جمهور بایدن اضافه کرد که او دو گزینه داشت، یا توافق دونالد ترمپ را دنبال کند و یا هم در فصل بهار که فصل جنگ است هزاران نظامی دیگر را به افغانستان بفرستد تا با طالبان درگیر شوند و جنگ شدت یابد و این کشور را وارد سومین دههٔ‌ جنگ سازد.

او تلویحاً بر ادارهٔ ترمپ انتقاد کرده گفت که پس از تاریخ اول می، هیچ آتش‌بسی در نظر گرفته نشده بود و هیچ توافقی پیرامون حفاظت از نیروهای امریکایی وجود نداشت.

رییس جمهور بایدن گفت که ایالات متحده توانایی‌هایی را ایجاد کرده است که می‌تواند با استفاده از آن بر تهدیدات تروریستی در منطقه نظر داشته باشد و در صورت ضرورت قاطعانه عمل خواهد کرد.

رییس جمهور ایالات متحده اعلاوه کرد: "ما عملیات‌های موثر ضد تروریزم را در کشورهای متعدد راه اندازیم کرده ایم؛ جاییکه ما حضور نظامی نداریم و اگر نیاز افتاد در افغانستان نیز چنین خواهیم کرد."

تغییر وضعیت در افغانستان

آقای بایدن گفت که وضعیت در افغانستان بر خلاف آنچه پیش‌بینی شده بود تغییر کرد. او گفت که رهبران سیاسی افغان "دست برداشتند و از افغانستان فرار کردند". اردوی افغانستان سقوط کرد و در برخی مواقع بدون این بجنگد.

رییس جمهور امریکا علاوه کرد که از انکشافات اخیر در افغانستان واضح شد که پایان تعامل نظامی امریکا در این مقطع زمانی یک تصمیم درست بود.

با آنهم او گفت که امریکا به حمایت از مردم افغانستان ادامه خواهد داد و از طریق دپلوماسی در منطقه به پایان خشونت‌ها کار خواهد کرد و به طرفداری از حقوق بشری افغان‌ها، به شمول زنان و دختران ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG