لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان صحبت می‌کند


قرار است تا ساعاتی دیگر، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا مشرح ترین بیانیۀ خود را در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان ایراد کند.

تصمیم آقای بایدن که باید تمام نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر سال روان از افغانستان بیرون شوند، با انتقاد شدید سیاست‌مداران جمهوریخواه در کانگرس امریکا روبرو شده است.

وزارت دفاع امریکا گفته است که روند خروج قوای امریکایی از افغانستان ۹۰ درصد تکمیل شده است و نظامیان امریکایی هفتۀ گذشته پایگاه نظامی بگرام را که بزرگترین مرکز سوق و ادارۀ قوای خارجی در افغانستان بود، به نیروهای افغان تحویل دادند.

با اینکه شماری از رهبران نظامی امریکا خواستار ادامۀ حضور قوای امریکایی در افغانستان بودند تا نیروهای افغان را حمایت کرده و از مبدل شدن آن کشور به سکوی حملات گروه‌های افراطی جلوگیری کنند، آقای بایدن با تعدیل اندک طرح دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده مبنی بر خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان، سفارشات برای ادامۀ حضور نظامی امریکا در افغانستان را نادیده گرفت.

با اینحال، ایالات متحدۀ امریکا در نظر دارد که ۶۵۰ منسوب نظامی را برای تامین امنیت سفارت ایالات متحده در کابل، در افغانستان نگه‌دارد.

با اشاره به وخامت اوضاع، تشدید حملات طالبان و قیام‌های مردمی علیه تحرکات طالبان، آستن میلر، فرمانده عمومی نظامیان امریکایی در افغانستان هشدار داد که وضعیت در افغانستان به سمت جنگ داخلی به پیش می‌رود.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که نهادهای استخباراتی ایالات متحده به این باور اند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانمندی لازمی و بسنده را ندارند تا بقای نظام را تضمین و حفاظت کنند.

یکی از فشارها بر رییس جمهور بایدن، تسریع روند خروج افغان‌هایی است که با نیروهای امریکایی در افغانستان همکاری کرده اند. حکومت آقای بایدن در تلاش تسریع روند صدور ویزه به این شهروندان افغان است.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفته است که آقای بایدن پیش از ایراد بیانیه در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان، با تیم امنیت ملی قصر سفید ملاقات خواهد کرد تا به گفتۀ خانم ساکی "تازه‌ترین معلومات را در مورد پیشرفت روند خروج قوای نظامی از افغانستان" دریافت کند.

خانم ساکی گفت: "رییس جمهور در مورد ادامۀ تلاش‌ها برای ادامۀ خروج قوا و مساعدت بشردوستانه به مردم افغانستان و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان بیاناتی خواهد داشت."

XS
SM
MD
LG