لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در مورد اوکراین با پوتین صحبت می‌کند


کرملین و یک منبع امریکایی آگاه از موضوع روز شنبه چهارم دسمبر (۱۳ قوس) گفتند که قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در مورد اوکراین صحبت کنند.

به گفتهٔ این منبع امریکایی روسای جمهور روز سه شنبه در مورد نگرانی های ایالات متحده از افزایش نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین که به عنوان نشانه‌ای تهاجم احتمالی تلقی می شود، بحث و گفتگو خواهند کرد. افزون بر آن، ثبات استراتیژیک، سایبری و مسایل منطقه‌ای موضوعات دیگر مورد بحث خواهد بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرگزاری رویترز گفت: "این گفتگو در واقع روز سه شنبه انجام خواهد شد. روابط دوجانبه، البته اوکراین و تحقق توافقات به دست آمده در ژینو، مهمترین [موارد] اجندا است."

منبع امریکایی همچنین افزوده است که رییس جمهور بایدن بر حمایت ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید خواهد کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز جمعه تعهد کرد که وضعیت را برای اقدام نظامی روسیه در اوکراین "بسیار بسیار دشوار" خواهد ساخت.

آقای بایدن گفت: "آنچه را که انجام می‌دهم به عقیدهٔ من مجموعه‌ای از ابتکارات کاملاً همه‌جانبه و معنادار خواهد بود که برای آقای پوتین انجام آنچه را بسیار بسیار دشوار خواهد ساخت که مردم هراس دارند او آنرا انجام خواهد داد."

مقامات استخباراتی امریکا می‌گویند که از قصد آقای پوتین کاملاً آگاه نیستند اما می‌افزایندکه طرح تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین در حالی عملی شدن است و احتمال دارد که این حمله تا اوایل سال آینده آغاز شود.

یک مقام ادارهٔ آقای بایدن به شرط ذکر نشدن نامش به اسوشیتدپرس گفته است که بر اساس یافته‌های جدید استخباراتی، روسیه می‌خواهد در حدود ۱۷۵ هزار نیرو به مرز اوکراین اعزام کند، که از این میان نصف آن از قبل در امتداد مرز جابجا شده اند.

کرملین می‌گوید که ممکن ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از رییس جمهور ایالات متحده بخواهد تضمین کند که به اوکراین اجازه داده نشود عضویت ناتو را کسب کند.

اما رییس جمهور بایدن گفته است که "خط سرخ" هیچ کسی را نمی‌پذیرد.

در روز‌های اخیر،‌ روسیه و اوکراین هر دو یکدیگر را به جا بجا سازی قوای اضافی در امتداد مرز مشترک‌شان متهم کرده اند. مقامات اوکراینی و غربی از تجمع حدود ۹۴ هزار نیروی روسی در نزدیکی مرز با اوکراین نگران بوده و هراس دارند که ممکن این تجمع نیروها منادی حمله باشد. اما مسکو اصرار دارد که چنین قصدی ندارد و اوکراین و حامیان غربی آن را به اتهام پردازی علیه روسیه متهم می‌کند.

پیش از این رهبران ایالات متحده و روسیه در ماه جون در ژینو دیدار حضوری داشتند و سپس به تاریخ نهم جولای از طریق تلیفون صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG