لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش بریتانیا برای تنش زدایی میان افغانستان و پاکستان


این نشست به دعوت بریتانیا صورت می‌گیرد

مشاور امنیت ملی افغانستان برای شرکت در نشست امنیتی سه جانبه میان افغانستان، انگلستان و پاکستان به دعوت دولت بریتانیا روز سه شنبه عازم لندن شد.

محمد حنیف اتمر، مشارو امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان، روز چهارشنبه با سرتاج عزیز، مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان و مارک لیل گرنت، مشاور امنیت ملی صدراعظم بریتانیا، به گونۀ ویژه در مورد تنش‌های اخیر میان افغانستان و پاکستان گفتگو خواهد کرد.

تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، به صدای امریکا گفت "محور اصلی این نشست، یافتن راه حل عملی و منطقی برای معضلات اخیر سیاسی میان افغانستان و پاکستان است."

پس از موجی حملات انتحاری در چندین شهر پاکستان که منجر به کشته شدن کم از کم ۱۳۰ نفر و زخمی شدن صدها تن دیگر شد، پاکستان با ادعای جلوگیری از ورود دهشت افگنان از افغانستان به آن کشور، از یک ماه به اینسو گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را کاملاً مسدود کرده است.

تنش‌های اخیر میان کابل و اسلام آباد تنها به انسداد تورخم و سپین بولدک محدود نمانده، بلکه حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر روستاهای مرزی ولایت کنر و نیز پرواز هیلیکوپترهای نظامی آن کشور در حریم فضایی افغانستان، به این تنش افزوده است.

محمد عمر زاخیلوال، سفیر و نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور افغانستان در پاکستان، نیز در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است که در این نشست شرکت خواهد داشت.

آقای زاخیلوال نگاشته است که این نشست بر میکانیزم‌های موثر همکاری میان افغانستان و پاکستان در زمینۀ مبارزه با دهشت افگنی، رفع تنش‌های اخیر میان دو کشور و بازگشایی گذرگاه ها در مسیر خط دیورند تمرکز خواهد داشت.

قرار است آقای اتمر در پایان این نشست، به تاریخ ۱۶ مارچ برای دیدار با مقام‌های روس، عازم مسکو شود.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG