لینک های دسترسی

Breaking News

اظهارات ضد و نقیض مقامات بریتانیا در بارۀ عربستان


تریسا می صدراعظم بریتانیا و بوریس جانسن وزیر خارجۀ آن کشور

در یک نوار ویدیویی که تازه به نشر رسیده است، بوریس جانسن وزیر خارجۀ بریتانیه، عربستان سعودی را که متحد نزدیک کشوراش است، به دامن زدن جنگ نیابتی در شرق میانه متهم میکند.

این نوار در حالی نشر شده که تریسا می صدراعظم بریتانیه روز گذشته با سران کشور های خلیج، ضمن اعلام آمادگی برای همکاری های ستراتیژیک، بر همکاری مشترک جهت دفع اقدامات پرخاشگرانۀ ایران در منطقه تاکید ورزید.

تصاویر تازه پخش شدۀ بوریس جانسن، وزیر خارجۀ بریتانیه غوغای تازۀ را برپا کرده است. آقای جانسن در کنفرانس گفتمان هفت کشور منطقۀ مدیترانه با ناتو، به تاریخ اول دسمبر در روم پایتخت ایتالیا بیان داشته است.

آقای جانسن گفته است: "سیاسیونی وجود دارند که از نام مذهب سؤاستفاده میکنند و از آن بخاطر اهدف سیاسی خود کار میگیرند. در کل، این یک مشکل بزرگ در منطقه است، و به همین دلیل جنگ های نیابتی همیشه در آن منطقه وجود داشته است."

وزیر خارجۀ بریتانیا، یکی از "مصیبت" های موجود در شرق میانه را، نبود رهبر قوی در کشور های منطقه عنوان کرده است.

اما از سوی دیگر، تریسا می صدراعظم بریتانیا روز گذشته در نشست شورای همکاری کشورهای خلیج، با سران عربستان سعودی، کویت، امارات متحدۀ عرب، قطر، بحرین و عمان، بر دفع عملکردهای ایران که به گفتۀ او کشورهای خلیج و شرق میانه را تهدید می کند، تاکید کرد.

خانم می گفت که او از تهدیدات ایران به کشور های خلیج و شرق میانه آگاه است و خطاب به سران ممالک عرب گفت: "در برابر اقدامات پرخاشگرانۀ ایران، چه در لبنان باشد یا در عراق، یا در یمن و سوریه، و یا هم در خلیج، باید مشترکاً کار کنیم."

از جانب دیگر عبداللطیف الزیانی، منشی عمومی شورای همکاری کشورهای خلیج، آغاز یک مشارکت ستراتیژیک با بریتانیه را اعلام کرد.

کشورهای خلیج به این باورند که ایران تلاش دارد تا نفوذ خود را در کشورهای عربی به شمول سوریه و یمن، بیشتر افزایش دهد.

ایران همواره اتهامات موجود در مورد دخالت آن کشور در بحرانات شرق میانه را رد کرده است.

عربستان سعودی یکی از متحدین نزدیک غرب در سرنگون ساختن بشارالاسد رئیس جمهور سوریه میباشد. حالانکه روسیه و ایران در توافق با اسد قرار دارند.

XS
SM
MD
LG