لینک های دسترسی

واکنش قصر سفید در قبال تیرباران زن افغان در پروان


جی کارنی سخنگوی قصر سفید

نشر تصاویر ویدیویی از تیرباران یک زن در ولایت پروان، توسط مردی که گمان برده می شود طالب باشد، عکس العمل های مقامات افغان و ایالات متحده را برانگیخته است.

در تازه ترین مورد، جی کارنی سخنگوی قصر سفید در پاسخ به سوالی خبرنگار صدای امریکا ضمن تقبیح این عمل گفت "آنچنانیکه شما یاد آوری کردید، جنرال جان الن، حامد کرزی و سفارت ایالات متحده در کابل کشتن آن زن افغان را در ولایت پروان تقبیح کردند. من نیز از قصر سفید این عمل را تقبیح می کنم."

کارنی علاوه کرد که این قتل خون سردانه یکبار دیگر خاطرات خشونت طالبان را در اذهان مردم افغانستان و جامعۀ بین المللی تازه میکند. او علاوه کرد که ایالات متحده در کنار مردم، حکومت و مخصوصاً زنان افغانستان قرار دارد تا اطمینان دهد که دست آورد های ده سال اخیر زنان در آنکشور نه تنها حفظ خواهد شد بلکه گسترش نیز خواهد یافت.

در این تصویر ویدیویی دیده می شود که مردی با کلاشینکوف، نه بار بر یک زن که به زنا متهم می باشد، گلوله شلیک می کند.

کارنی از اینکه رئیس جمهور اوباما این تصاویر ویدیویی را دیده است یا خیر، ابراز بی اطلاعی کرد.

سخنگوی قصر سفید ارتباط این رویداد را در مذاکره با طالبان و اینکه گفت و گو ها با طالبان در کجا قرار دارد گفت که ایالات متحده روند مصالحۀ ملی را در افغانستان حمایت می کند. او گفت که صلح در آنکشور بدون دسترسی به مصالحه امکان پذیر نمی باشد اما طالبان باید قانون اساسی آنکشور را پذیرفته، سلاح های خود را بر زمین گذاشته و ارتباطات خود را با القاعده قطع کنند.

XS
SM
MD
LG