لینک های دسترسی

Breaking News

رد پیوند جنبش اسلامگرای چچن با حملات باستن


یک وب سایت جهادی و مورد استفاده جنبش اسلام گرای ایجاد شده توسط یک ملیشای چچنی هر گونه ارتباط با بمب گذاری های مرگبار ماراتون باستن را تکذیب می کند، که دو چچنی تبار عامل آن بودند.

اطلاعیه ایکه در این وب سایت منتشر شد حاکی است که مجاهدین چچنی بر ضد آمریکا نمی جنگند: "ما با روسیه می جنگیم که نه تنها برای اشغال چچن مقصر است، بلکه در جنایات شنیع علیه مسلمانان نیز درگیر است".

اطلاعیه، امضای فرماندهی مجاهدین امارت قفقازدر ناحیه داغستان را دارد .

مقامات آمریکایی اکنون در باره سفری تحقیق می کنند که یکی از مظنونین در بمب گذاری ها پیشتر به چچن و داغستان، دو جمهوری عموما مسلمان نشین در منطقه قفقاز روسیه، انجام داده است.

سوابق مسافرتی نشان می دهد ”تامرلان تسارنایف"، مظنون ۲۶ ساله، که روز جمعه پس ازتیراندازی های منجر به مجروح شدن او با پولیس درگذشت، در سال ۲۰۱۲ شش ماه در داغستان بود.

برادر کوچکترش، جوهر تسارنایف، روز جمعه پس از عملیات گسترده و تعقیبی پولیس، که ۲۴ ساعت طول کشید، دستگیر شد و اکنون برای مداوای جراحاتی که برداشته است، در شفاخانه یی در باستن بستری و تحت نظر است .

بازجوئی از وی هنگامی انجام خواهد گرفت که شرایط جسمانی او مساعد تشخیص داده شود.

موضوع های مرتبط با دستگیری "جوهر" در دستور جلسه امنیت ملی آمریکا بود که روز شنبه در کاخ سفید برگزارشد.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید که جانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی ‌دولت اوباما، و اریک هولدر لوی سارنوال آمریکا نیز جزو شرکت کنندگان در این جلسه بودند.

پرسش های بسیار

درهمین حال رئیس جمهور باراک اوباما، که توسط گروه اطلاعاتی ‌خود در جریان تلاش‌های مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت امریکائی‌ها قرار دارد، ضمن تحسین از اقداماتی که توسط پولیس در واکنش به بمب گذاریها انجام گرفت بر لزوم گرد آوری اطلاعات برای پاسخ به پرسش‌های نا تمامی تاکید گذاشت که در باره این حمله تروریستی وجود دارد.

رئیس جمهور اوباما در سخنانی که جمعه شب مستقیما از کاخ سفید خطاب مردم آمریکا، از جمله باستنی ها، از تلویزیون پخش شد گفت یکی از پرسش های فعلا بی جواب این است که چرا و چگونه این دوجوانی که در آمریکا بزرگ شدند و در اینجا درس خواندند، به چنین خشونتی جذب شدند.

رئیس جمهور اوباما در ادامه سخنانش گفت باید روشن شود که چگونه این دو جوان حمله ای تروریستی را طرح ریزی و به انجام رساندند، و آیا کمکی هم در این زمینه داشته اند؟

رئیس جمهور اوباما گفت این ها بخشی از پرسش هائی است که خانواده قربانیان حق دارند پاسخ آنها را داشته باشند.
XS
SM
MD
LG