لینک های دسترسی

ملاقات رهبران چین و تایوان پس از ۶۶ سال


چین و تایوان ملاقات قریب الوقوع میان رهبران دو کشور را نقطّۀ عطف و تاریخی در روابط دو کشور عنوان کرده اند.

پس از ۶۶ سال، برای نخستین بار قرار است روسای جمهور چین و تایوان روز شنبه در سنگاپور با هم ملاقات کنند. پس از سال ۱۹۴۹، این نخستین بار است که رهبران تایوان و چین با هم دیدار خواهند کرد.

ملاقات روسای جمهور دو کشور در حالی صورت خواهد گرفت که تا چند هفته دیگر انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در تایوان برگزار خواهد شد.

ما یینگ جو، رئیس جمهور تایوان، می گوید ملاقات او با شی جی پینگ، رئیس جمهور چین، که قرار است روز شنبه صورت گیرد، به معنی این نیست که انتخابات ماه جنوری آن کشور تحت نفوذ قرار بگیرد. در عوض به گفتۀ رئیس جمهور تایوان، هدف این ملاقات تلاشی به منظورعادی سازی روابط میان دو کشورمی باشد.

رئیس جمهور تایوان در مورد گفت: " دلیلی که چرا تصمیم ملاقات با رئیس جمهور شی جین پینگ گرفتیم، به منظور انتخابات چند ماه بعد تایوان نیست، بلکه برای رفاه نسل آینده صورت می گیرد. امیدواریم با راه اندازی این ملاقات چنین موضوع درک شود. رهبران هر دو کشور ملاقات خواهند کرد و این رویداد نقطه عطفی برای رهبران هر دوکشور در گسترش روابط متقابل برای آینده خواهد بود."

آقای جو همچنین گفت که هر نامزدی ریاست جمهوری که در انتخاب آینده کشورش پیروز شود، باید روی ادامه روابط دوجانبه میان چین و تایوان تلاش کند.

در همین حال، چین نیز این مذاکرات را یک "نقطه عطف بزرگ تاریخی" در انکشاف روابط بین دو کشور توصیف کرده است.

بر اساس اعلامیۀ رسمی چین که در رسانه های آن کشور نشر شده، بیجینگ گفته است که در جریان مذاکرات رهبران تایوان و چین روی گسترش انکشاف روابط بین دو کشور تبادل نظر خواهن صورت گرفت.

مخالفت با ملاقات رهبران دو کشور

اما سیاستمداران مخالف حکومت تایوان در مورد ملاقات میان روسای جمهور چین و تایوان از قبل نگرانی شان را اظهار کرده و راهپیمایی هایی را در اعتراض به این ملاقات در تایپه، پایتخت تایوان، آغاز شده است.

تدابیر امنیتی در بیرون از ساختمان پارلمان و دفتر رئیس جمهور در تایوان افزایش یافته است.

در عین حال، شماری از شهروندان تایوان خواستار لغو ملاقات تاریخی میان رهبران دو کشور شده اند. برخی دیگر در مورد اینکه ممکن رهبران تایوان و چین در ملاقات که عقب در های بسته انجام خواهد شد، ممکن به کدام توافق محرمانۀ برسند، شدیداً نگران می باشند.

تایوان و چین یک دیگر را به رسمیت نمی شناسند. روسای جمهور چین و تایوان پس از چاشت روز شنبه بطور مختصر با هم ملاقات خواهند کرد و سپس در نشست های خبری جداگانه اشتراک خواهند کرد و نان شب را با هم صرف خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG