لینک های دسترسی

Breaking News

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در بیجنگ آغاز شد


المپیک زمستانی ۲۰۲۲ روز جمعه چهارم فبروری (۱۵ دلو) با برگزاری مراسم افتتاحیه بازی‌ها به طور رسمی در بیجنگ، پایتخت چین آغاز شد.

مراسم افتتاحیه درست پس از ورود شی جین‌پینگ، رییس جمهور چین و توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک با حضور مقامات کشورهای دیگر از جمله ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه آغاز شد.

اما شماری از کشورهای غربی، در راس آن ایالات متحده، المپیک زمستانی بیجینگ را به خاطر کارنامۀ حقوق بشری چین به ویژه سیاست سرکوبگرانۀ آن کشور بر اقلیت مسلمان اویغور در شین‌ژیانگ تحریم دپلوماتیک کرده اند.

بیجنگ، با جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر نخستین شهری است که میزبان بازی‌های المپیک تابستانی و زمستانی می‌باشد. این شهر در مدت ۱۷ روز بازی‌ها را در ۱۳ مکان برگزار خواهد کرد.

طی این مدت، در مجموع ۱۰۹ مسابقه در ۱۵ رویداد در هفت رشته ورزشی زمستانی برگزار می شود. برای تمام رویدادهای فضای باز و برف مصنوعی وجود خواهد داشت.

بر اساس معیارات بهداشتی مقابله با کروناویروس که توسط کمیته بین‌المللی المپیک اعلام شده، بازی‌ها در یک حباب بسته برگزار می‌شود. رعایت معیارات بهداشتی از ۲۲ جنوری تا پایان پارالمپیک زمستانی به تاریخ ۱۳ مارچ اجباری است.

المپیک به ویژه مراسم افتتاحیهٔ آن همواره فرصتی خوبی برای کشور میزبان است تا فرهنگ جایگاه خود در جهان و بهترین جنبه‌های خود را به رخ جهانیان بکشد و این چیزی است که چین در چندین دههٔ اخیر در آن از خود مهارت خوبی نشان داده است.

حدود ۱۴سال پیش، مراسم افتتاحیه المپیک بیجنگ ۲۰۰۸ که با نمایش‌های عظیم آتش‌بازی و سایر نمایشات برگزارشد، معیار جدیدی مصارف را برای آغاز المپیک تعیین کرد که تاکنون هیچ کشوری نتوانسته است با آن برابری کند و اکنون چین در حال اجرای نمایش دیگری در استدیوم معروف به آشیانه پرنده است.

طبق اعلام برگزارکنندگان، تنها تماشاگرانی که در سرزمین اصلی چین زندگی می‌کنند می توانند تماشاگر مراسم افتتاحیه و اختتامیه باشند.

المپیک زمستانی بیجنگ از ۴ تا ۲۰ فبروری و پارالمپیک زمستانی از ۴ تا ۱۳ ماه مارچ برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG