لینک های دسترسی

Breaking News

کلنتن: زنان افغان باید در مذاکرات صلح سهیم باشند


هلیری کلنتن، وزیر خارجه پیشین امریکا و عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل

هلری کلنتن، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده با اشاره به توافق بین ایالات متحده و گروه طالبان گفته است که زنان افغان باید در مذاکرات صلح با طالبان دخیل باشند.

خانم کلنتن روز سه شنبه ۱۰ مارچ (۲۰ حوت) در سازمان ملل متحد با اشاره توافقنامه‌ای که ده روز پیش میان امریکا و طالبان امضا شد گفته است که توافقنامه‌ای که حکومت کشور مربوطه از آن به دور نگهداشته شود، دشوار خواهد بود.

خانم کلنتن که در نشست "روند بین‌الافغانی صلح: زمانی حیاتی برای زنان افغان" سخن می گفت تاکید کرد که زنان افغان باید در مذاکرات بین الافغانی سهیم بوده و حقوق شان نباید نادیده گرفته شود.

هلری کلنتن گفت زنان افغان حق دارند که نگران باشند زیرا به گفتۀ وی بیم آن می‌رود که تمام دستآوردهای آنان در عجله برای دستیابی به صلح از دست برود. او گفت که اگر زنان افغان به حاشیه رانده شوند، چشم انداز صلح پایدار، روشن نخواهد بود.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان در یک پیام ویدیویی که در این نشست نشر شد، اطمینان داد که هیچ تصمیمی در روند صلح، بدون حمایت کامل مردم و زنان افغانستان گرفته نخواهد شد.

این در حالیست که ریاست جمهوری افغانستان از نهایی‌شدن نمایندگان مذاکره‌ کنندۀ حکومت برای گفتگوها در مذاکرات بین‌الافغانی خبر می‌دهد و روشن نیست که به چه تعداد زنان در این هیات شامل خواهند بود.

طالبان در زمان حاکمیت شان قوانین سختگیرانه‌ای در برابر زنان داشتند و گزارش‌های متعددی از نقض گسترده حقوق زنان از سوی طالبان وجود داشته است.

XS
SM
MD
LG