لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال امریکایی: مطمین نیستم طالبان به تعهدات شان پابند بمانند


فرمانده نیروهای ایالات متحدۀ امریکا مستقر در شرق میانه (سنتکام) در مورد پابندی طالبان به تعهدات شان با امریکا ابراز تردید کرده است.

جنرال فرنک مک‌کنزی روز سه شنبه ۱۰ مارچ (۲۰ حوت) در استماعیۀ کمیتۀ خدمات قوای مسلح مجلس نمایندگان کانگرس امریکا گفته است که حملات طالبان در افغانستان بیشتر از آنچه است که توافق شده بود.

توافق صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری (دهم حوت) در قطر امضا شد که تضمین‌‌های ضد دهشت افگنی از سوی طالبان و قطع روابط آن گروه با سازمان‌های دهشت افگن ، اعلام جدول زمانی خروج قوای خارجی از افغانستان، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس دایمی و سرتاسری از شرایط اساسی این توافقنامه است.

توافقنامۀ امریکا-طالبان صراحت دارد که در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این توافق باید شمار نظامیان امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش یابد و در جریان ۱۴ ماه پس از امضای این سند تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

آقای مک‌کنزی به قانونگذاران امریکایی گفت که قرار است تا تابستان سال روان شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تا ۸۶۰۰ نفر کاهش یابد، اما به گفتۀ وی طرح خروج کامل قوا در جریان ۱۴ ماه هنوز تهیه نشده است.

نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، روز دوشنبه نهم مارچ از آغاز روند خروج قوای امریکایی از افغانستان خبر دادند، اما در مورد کمیت خروج قوا و چگونگی آن جزییاتی ندادند.

جنرال فرنک مک‌‌کنزی گفت: "اگر آنان (طالبان) نتوانند که سطح حملات شان را کاهش دهند، پس رهبران سیاسی خواهند توانست که بر بنیاد (عملکرد طالبان) تصامیمی بگیرند."

این نظامی ارشد امریکایی افزود که خوشبینی یا بدبینی وی در مورد وضعیت در افغانستان مهم نیست زیرا به گفتۀ وی هرگونه تصمیم بر بنیاد حقایق و آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد، اتخاذ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG