لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس؛ وزیر صحت افغانستان از مردم خواست به جشن نوروز نروند


وزیر صحت افغانستان به دلیل نگرانی از گسترش کروناویروس از شهروندان کشورش خواست که در سال نو خورشیدی در جشن نوروز شرکت نکنند.

فیروزالدین فیروز، روز پنجشنبه ۵ مارچ (۱۵ حوت) به خبرنگاران گفت که این خواست بخشی از اقدامات وقایوی برای جلوگیری از گسترش کروناویروس است.

او افزود: "خواهش من از هموطنانم این است که بهتر است در مراسم نوروز اشتراک نکنند، این به نفع خود شان است، به نفع خانوادۀ شان است و به نفع عام ملک است؛ چون یک محلی است که تجمع می‌شود و مردم گرد هم می‌آیند، زمینۀ انتشار ویروس وجود دارد و ضرورت نیست که در آن اشتراک بکنند".

تا اکنون یک واقعۀ مثبت کروناویروس در ولایت هرات افغانستان ثبت شده است. یک شخص ۳۵ ساله که در هفته‌های پسین به شهر قم ایران سفر کرده بود، به این بیماری مبتلا شده است. داکتر فیروز گفت که وضعیت صحی فرد مبتلا رو به بهبود است.

همچنان وزارت صحت عامه افغانستان ۸۰ واقعۀ مشکوک کروناویروس را ثبت کرده است.

این وزارت برعلاوۀ آزمایش نمونه‌های واقعات مشکوک در لابراتوار مرکزی در کابل، نمونه‌ها را به هالند نیز می‌فرستد. وزیر صحت افغانستان گفت که تا اکنون نتایج آزمایش‌های کابل و هالند یکسان است.

بر اساس معلومات وزارت صحت افغانستان، برای آزمایش هر واقعۀ مشکوک کروناویروس ۱۶۰۰ دالر امریکایی مصرف می‌شود. امارات متحدۀ عربی، هفتۀ گذشته ۵۰ هزار بسته را برای معاینات لابراتواری کروناویروس به حکومت افغانستان کمک کرد.

آقای فیروز همچنان گفت که پس از افزایش واقعات کروناویروس در ایتالیا و کوریای جنوبی، تصمیم گرفته اند که مسافرانی راکه از آن دو کشور از طریق هوا یا زمین به افغانستان سفر می‌کنند، هنگام رسیدن به خاک افغانستان معاینه کنند.

وزارت صحت افغانستان پیش از این مسافرانی را که از چین یا ایران بر می‌گشتند، در مرزها و میدان‌های هوایی معاینه می‌کرد.

ملل متحد روز چهارشنبه گزارش داد که تمام واقعات مربوط به کروناویروس در افغانستان به ۸۱ واقعه می‌رسد که یکی مثبت، ۵۸ واقعه منفی و نتایج متباقی پس از انجام آزمایش‌ها روشن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG